Ukrayna ile Rusya anlaştı Türkiye rahatladı

Hürriyet Haber
01.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rusya ve Ukrayna liderleri aralarında yaşanan ve Türkiye'yi de etkileyen doğalgaz sorununu çözdüler. Türkiye'ye Ukrayna üzerinden gelen Rus doğalgazının sevkiyatı, iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan dolayı Türkiye'ye ulaşamıyordu.

Rusya ve Ukrayna liderleri Vladimir Putin ve Leonid Kuçma, Rusya'nın Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatını da zaman zaman olumsuz yönde etkileyen sorunu çözümlediler.

İki lider, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) doruğu için geldikleri Belarus'un başkenti Minsk'te yaptıkları görüşmede, Ukrayna'nın Rusya'ya olan doğalgaz borçlarının ödenmesi, bu ülkeye Rus doğalgazının düzenli biçimde sağlanması gibi konuların ayrıntıları üzerinde anlaşmaya vardılar.

Rusya Başbakanı Mihail Kasyanov'un, yaklaşık beş saat süren görüşmeden sonra, dün gece geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre Ukrayna'nın 2-3 milyar dolar arasında değişen doğalgaz borçlarının kesin miktarının tesbiti için çalışma yapılması ve Ukrayna'nın bu borcunu ödeme yöntemleri üzerinde anlaşmaya varıldı. Anlaşmaya göre Rusya, Ukrayna'ya yılda 78 milyar metreküp doğalgaz sevketmeyi garantiediyor. Anlaşmaya göre Rusya ayrıca, Ukrayna'nın Türkmenistan'dan yılda aldığı 30 milyar metreküp doğalgazın kendi topraklarından bu ülkeye ulaşmasını da teminat altına alıyor.

İki ülke arasındaki anlaşmazlık, Rusya'nın Türkiye'ye Ukrayna'dakiboru hatlarını kullanarak gönderdiği doğalgazın zaman zaman Ukrayna tarafından, "kendi hakkı olduğu gerekçesi ile" çekilmesi nedeniyle Türkiye'yi de etkiliyor, Türkiye'ye ulaşan doğalgaz miktarında azalmalara yol açıyordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı