Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ukrayna ile Gazprom anlaştı

  (a.a.)
  09 Ekim 2007 - 20:00Son Güncelleme : 09 Ekim 2007 - 20:13

  Rus gaz devi Gazprom'un Ukrayna ile 1.3 milyar dolarlık gaz borcu konusunda çıkan anlaşmazlığı aşarak, çözüme ulaştığı bildirildi.

  Gazprom'dan yapılan açıklamada, 1 Kasım'da yapılması gereken borç ödemesiyle ilgili anlaşmanın Gazprom Başkanı Aleksiy Miller ve Ukrayna Enerji Bakanı Yuri Bayko arasındaki görüşmeden sonra sağlandığı kaydedildi.

  Rus Gazprom'un açıklamasının Ukrayna Başbakanı Viktor Yanukoviç'in gaz konusunu görüşmek üzere Moskova'ya gelme kararı almasının ardından yapılması dikkat çekti.

  Ukrayna'daki erken parlamento seçimlerinin sayımı tamamlanmadan Gazprom Ukrayna'nın gaz borcunu ödemediği ve bu yüzden Kiev'e verdiği gazın miktarını düşürebileceği uyarısında bulunmuştu.

  Gazprom ve Ukrayna'dan yapılan açıklamalarda, Kiev'e verilecek gazın miktarının azaltılmasının bu ülke üzerinden Avrupa'ya gönderilen gaz miktarını geçen yıl olduğu gibi olumsuz etkilemeyeceğini açıklamışlardı.

  Ancak Kiev ve Moskova'dan gelen açıklamalar, AB üyesi ülkelerin kaygılarını azaltmamış, AB, taraflardan bu soruna bir an önce çözüm bulmalarını istemişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı