ANKARA HABERLERİ

Ukrayna Çapında Düzenlenen Türkçe Makale Yarışmasına Destek

IHA
23.07.2015 - 15:03Son Güncelleme : 23.07.2015 - 15:04

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI’NIN (TİKA) DESTEĞİYLE UKRAYNA MİLLİ TARAS ŞEVÇENKO ÜNİVERSİTESİ FİLOLOJİ ENSTİTÜSÜ GİRİŞİMİ ÜZERİNE UKRAYNA ÇAPINDA 10. VE 11. SINIFLARDA OKUYAN ÖĞRENCİLER ARASINDA MAKALE YARIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

IHA

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine Ukrayna çapında 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler arasında makale yarışması gerçekleştirildi.
Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü girişimi üzerine Ukrayna çapında 10. ve 11. sınıflarda okuyan öğrenciler arasında makale yarışması TİKA desteğiyle gerçekleştirildi. 2014 yılı Kasım ayından 2015 yılı Mart ayına kadar devam eden söz konusu yarışma kapsamında jürinin dikkatine “Medeniyetlerin Kavşağındaki Çiçek İstanbul” ve “Kırım Tatar Halkının Trajik Kaderi” konularında 200’den fazla makale sunuldu. Çatışmaların devam ettiği Donetsk ve Lugansk Bölgeleri ile Kırım Özerk Cumhuriyetinden de katılım oldu.
Makale yarışması ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü Müdürü Grigoriy Semenyuk, üniversitenin fiziki altyapılarının TİKA sayesinde iyileştirildiği ve Türkoloji Bölümü bünyesinde kurulan Kırım Tatar Kültür Merkezinde de yakın bir zamanda yine TİKA desteğiyle tadilat ve tefrişat çalışmalarına başlanacağını dile getirdi.
Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ise genç neslin tarihe sahip çıktığı ve başka kültürlere karşı merak duyduğunu görmekten memnuniyetini paylaşarak, Türkiye ile Ukrayna arasında mevcut dostane ilişkiler ve Kiev Milli Taras Şevçenko üniversitesiyle işbirliğine atfedilen dikkat hakkında konuştu.
Türkoloji Bölüm Başkanı Vekili İrina Pokrovskaya da makale yarışması katılımcılarını kutladı. Açılış konuşmalarının ardından başlayan tören kapsamında dereceye girenler TİKA tarafından temin edilen tablet, cep telefonu ve e-kitap ile ödüllendirilmiş olup, dereceye girememesine rağmen kaliteli makale yazanlar da hediyelik tişört ve bardaklarla teşvik edildi. Ayrıca TİKA’nın desteğiyle bastırılan makale derlemeleri ve sertifikalar tüm katılımcılara sunuldu.
Ödül töreni, Ukrayna Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Filoloji Enstitüsü öğrencileri tarafından verilen konser ile renklendirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ukrayna Çapında Düzenlenen Türkçe Makale Yarışmasına Destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ukrayna Çapında Düzenlenen Türkçe Makale Yarışmasına Destek haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:52
  • Guneş
   06:31
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:15
  • Akşam
   18:50
  • Yatsı
   20:17
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı