UKİ'den Moskova'ya mağaza zinciri

Hürriyet Haber
18.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çatalca'da üretim yapan hazır giyim markası UKİ, Moskova'da mağaza açtı. UKİ Yönetim Kurulu Başkanı Turan Sarıgülle, 2002 yılına kadar Moskova'da üç mağazanın daha açılmasının planlandığını belirterek, ‘‘Bu mağazaların açılmasından sonra toptan satış uygulamasına da geçebiliriz. Rusya'yı içinde bulunduğu şartlara rağmen stratejik bir pazar olarak görüyoruz’’ dedi. Sarıgülle, Rusya'ya yönelik ihracatta ve mağazalaşmada üretim üssü olma projesinde ilk adımı attıklarını belirtti. Moskova'nın Bolshaya Dorogmibusk Caddesi'nde Stercom ile bayilik sistemiyle açılan mağazada yüzde 80'i UKİ olmak üzere Fransız Saint Hilaire ve İtalyan Alberto Caprale markaları satılacak.

UKİ'nin diğer üç mağazanın da devreye girmesiyle 2002 yılında Rusya pazarına yönelik 700 bin dolarlık iş hacmi hedeflediğini belirten Turan Sarıgülle, şöyle konuştu:

‘‘Rusya'da bu firmaya azar azar mal veriyordum. Kendilerinden gelen talep üzerine 140 metrekarelik ilk mağazamızı açtık. Rusya bana göre gelecekte istikbal vaadeden pazarlardan biri. Sorunları bitmedi ama Rusya önemini koruyor. Bunu Kosova olayında gördük. Avrupa ve ABD de Rusya'ya önem veriyor. Bugünlerde IMF ile de sorunlarını çözmeye çalışıyor. Demek ki kalıcı olmak için sabırlı davranmak, olaylara uzun vadede bakmak gerekiyor. Sabreden başarılı olacak.

2001 sonuna kadar Moskova'da üç mağaza daha programlanıyor. Bu pazarda amacımız Türk markasının imajını yerleştirmek. Dikkat edilmesi gereken başka bir konu da şu: Rusya en az 10 yıl daha hazır giyim ithalatını sürdürecek. Bu nedenle pazar şansını kalite ve zamanında teslimatla kullanmak gerekiyor.’’ Tamer ÇERÇİEtiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı