UŞAK HABERLERİ

Ukhb’de Delik Kalp Kapalı Yöntem İle Onarıldı

IHA
03.07.2015 - 16:29Son Güncelleme : 03.07.2015 - 16:30

Uşak Devlet Hastanesinde kalp ameliyatı olan hastanın ziyaretine giden hastane yönetimi ve personeli

IHA

Uşak İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesi başarılı kalp ameliyatları yapmaya devam ediyor.
Uşak Devlet Hastanesine kardiyoloji polikliniğine nefes darlığı ve çabuk yorulma şikayeti ile başvuran 58 yaşında Kamil Gündüz, Kardiyoloji uzmanı Dr. Özkan Candan tarafından yapılan muayene ve tetkikleri sonucunda kalbinde delik olduğu tespit edildi.
Kardiyoloji uzmanı Dr. Özkan Candan yapılan ameliyat ve kalp iç duvarı (ASD) hastalığı hakkında bilgi verirken şunları ifade etti: “Kalbin sağ ve sol atriyumlarını (kulakçıklar) birbirinden ayıran perde (septum) üzerinde doğuştan delik bulunmasıdır. ASD varlığında sol atriyumdaki temiz kanın bir kısmı sağ kulakçığa geçer ve sağ kalbin pompalaması gereken ve akciğerlere giden kan miktarı çoğalır. Yıllar içerisinde, sağ kalbe gelen ve akciğerlere pompalanan yüksek kan volümü sağ atrium (kulakçık) ve sağ ventrikülün (karıncık) genişlemesine neden olur. Delik kalbinde büyüme yaptığından kapatılması gerekliliği vardı. Kalp duvarında bulunan delikleri, açık veya kapalı yöntemlerle kapatılarak tedavisi yapılmaktadır. Açık yöntemle yapılan ameliyatlar da hastaya genel anestezi uygulanıyor, yoğun bakımda 1-2 gün, 5-6 gün ise serviste yatması gerekiyordu ve hastanın göğsünde ameliyata bağlı iz kalıyordu. Ameliyatsız ASD kapama yönteminde Kapalı yöntemle yapılan işlemde ise hastayı uyutmadan, sağ kasığından girilerek angiografiye benzer bir işlemle 20-25 dakikada yapılıyor ve hasta bir gün sonra taburcu olmaktadır. Hastamızın yapılan ileri tetkiklerde kalp duvarında olan deliğinin kapalı cerrahi yöntem tekniği şemsiye benzer materyal ile kapatmaya uygun olduğu tespit edildi. 58 yaşındaki hastamızın işlem gerçekleştirildi. Hastamız sadece 24 saat hastanede kalacak ve bir-iki gün de evde istirahat ettikten sonra işine dönebilecektir” dedi.
Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın Atlı ameliyat olan hasta yatağında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, ameliyatı gerçekleştiren Dr. Özkan Candan ve Dr. Barış Dindar ve ekibine, bakım sunan servis hemşirelerine, teknik alt yapı ve donanım noktasında desteklerini esirgemeyen hastane yönetimine teşekkür etti. Atlı; ’’Uşak Devlet Hastanesinde yeni açılan kalp damar cerrahi ve anjio ünitesi ile yeni bir ekiple kazanılan bu dinamizmin zamanla artırılması amaçlanmaktadır. Hastanemizin Uşak’ta ve diğer hastaneleri için örnek teşkil etmesi ve Türkiye’deki kalp cerrahi merkezlerinin çoğalarak özellikle kamu hastanelerinde güvenceli kalp hastalarının mağdur olmaması için çalışmalar devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz’’ dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Uşak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Uşak ilinden Ukhb’de Delik Kalp Kapalı Yöntem İle Onarıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ukhb’de Delik Kalp Kapalı Yöntem İle Onarıldı haberi güncellenecektir.

UŞAK İLÇELERİ
  UŞAK NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:09
  • Guneş
   06:46
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:28
  • Akşam
   19:02
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı