Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uğur Mumcu davası kararına temyiz

  ANKARA (A.A)
  22 Şubat 2006 - 15:52Son Güncelleme : 22 Şubat 2006 - 15:53

  Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı, Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Doç. Dr. Bahriye Üçok'un öldürülmesinin de aralarında bulunduğu çok sayıda olayı kapsayan “Umut Operasyonu”na ilişkin davanın kararı, Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci tarafından temyiz edildi.

  Edinilen bilgiye göre, davanın gerekçeli kararı yazıldıktan sonra temyiz dilekçesini hazırlayan Demirci, kararın sanıkların aleyhine bozulmasını talep etti. Salim Demirci, yeni Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) “silahlı örgüt kurma ve yönetme” suçunu düzenleyen 314/1. maddesi uyarınca 15 yıl hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edilen sanık Ekrem Baytap'ın İslami Hareket Örgütü'nün kurucusu ve üst düzey yöneticisi olduğunu savundu. Demirci, Baytap'ın eski TCK'nın 146/1. maddesinde düzenlenen ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını öngören “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışma” suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti.

  “Silahlı örgütün özel görevli yöneticisi olma” suçundan 6 yıl 3 ay hapse mahkum edilen ve kararla birlikte tahliye edilen Hasan Kılıç'ın örgütün üst düzey yöneticisi olduğuna işaret eden Demirci, bu nedenle sanığın Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlandırılmaması gerektiğini ifade etti.

  Demirci, sanıklardan Mehmet Şahin, Fatin Aydın, Mehmet Ali Tekin, Abdülhamit Çelik, Yusuf Karakuş ve Muzaffer Dağdeviren'in Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanmak amacıyla sadece kendi durumları hakkında verdikleri bilgilerin, dava dosyasındaki mevcut bilgilerle örtüştüğünü kaydetti. Demirci, bu sanıkların yasadan yararlanma koşulları arasında yer alan örgütün dağılmasına ya da çökertilmesine, örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olacak nitelikte bilgi vermediklerinden Topluma Kazandırma Yasası'ndan yararlanamayacakları görüşünü savundu.
  Bu arada, müdahil avukatlarının da kararı aynı yönde temyiz edecekleri, dilekçelerini mahkemeye sunmak için gerekçeli kararın tebliğ edilmesini bekledikleri öğrenildi.

  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ferhan Özmen'i, “Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Baytap'ı 15 yıl, 2 sanığı 6'şar yıl 3'er ay, 4 sanığı 3'er yıl 1'er ay, 1 sanığı da 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum etmişti. Kararın ardından tek tutuklu sanık olarak Ferhan Özmen kalmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı