Ege Haberleri

EGE

  Uğur Mumcu anıldı

  Hürriyet Haber
  25 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ocak 2012 - 22:37

  Ankara’daki evinin önünde bombalı saldırıyla katledilen Gazeteci- Yazar Uğur Mumcu ölümünün 19. yılında törenlerle anıldı.

  İzmir Narlıdere’de Uğur Mumcu büstü önünde düzenlenen törene, yağmura rağmen ilgi yoğun oldu. Belediye Başkanı Abdül Batur, “Geleceği gören ve işaret eden bir yazarımızı, gazetecimizi kaybettik. Uğur Mumcuyu anlamak için tek bir yol vardır. Atatürkçüyüm diyen, ülkesini seven, cumhuriyetin temel ilkelerine gönülden inanan herkesin bir noktada birleşmesi gerekiyor” dedi.

  Törende CHP milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP İl Başkanı Tacettin Bayır, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Cumhuriyet Gazetesi İzmir Temsilcisi Serdar Kızık birer konuşma yaptı, ardından katılarlar büste karanfil bıraktı.

  Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karşıyaka Şubesi’nin düzenlediği ve Karşıyaka Belediyesi’nin katkı verdiği Gazeteci Uğur Mumcu’yu Anma Silahlanmayı, Terörü ve Faili Meçhulleri Lanetleme Etkinliklerinin birincisi Belediye İdari Binası’nda yapıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, ADD Karşıyaka Şube Başkanı Mustafa Kemal Öcal, ADD Karşıyaka Üyesi Sancar Maruflu, D.E.Ü Atatürk İlke ve İnkılapları Enstitüsü Müdürü Doç Dr Kemal Arı, ADD Karşıyaka Üyesi BİSİTEP Genel Başkanı Avukat Tuncer Eşsizhan ve 68’liler Platformu ve EKÜP Başkanı Okan Yüksel Uğur Mumcu’yu anlatan ve Türkiye gündemine ışık tutan konuşmalar yaptı.

  Çiğli’de de Belediye’nin Uğur Mumcu Büstü önünde düzenlediği anma etkinliğine katılım yoğun oldu.

  Denizli’de sloganlar

  Denizli’de 26 meslek odası ve sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Demokrasi Platformu, Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na karanfiller içinde Uğur Mumcu’nun fotoğrafının bulunduğu çelenk koydu. Platform adına konuşan Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan,  “Uğur Mumcu, Gazi Mustafa Kemal Atatük’ün çizdiği yolda yürürken, gölgelerinden korkan çiyanlar tarafından katledildi. Bugün gerçek katilleri yakalanamayan aydınlarımız, öldükten sonra bile susturulamadı ve susturulamayacak. Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok gibi aydınlarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. Törene katılanlardan bir bölümü “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Yaşasın tam bağımsız Türkiye” sloganları attı.

  Yağmur etkilemedi

  CHP Balıkesir İl Başkanlığı önünde toplanan vatandaşlar, yağmur altında Atatürk Anıtı’na yürüdü. Mumcu cinayetinin 19 yıldır aydınlatılamadığını, katillerinin bulunamadığını vurgulayan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Şube Başkanı Necati Bilgetürk, “Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Gün Sazak, Necip Hablemitoğlu gibi vatanı uğruna ulusal değerlerimizi faili meçhul cinayetlere kurban edip, onların katillerini bulamazsak birilerinin cesareti artacak ve ülkemizin bir çok değerlerini daha yitireceğiz. Uğur Mumcu’yu anlamak mücadelenin yarısını kazanmak demektir. Ne mutlu Uğur Mumcu olabilenlere” dedi.

  Aralarında CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Merkez İlçe Başkanı Hakan Şehirli, ÇYDD Balıkesir Şube Başkanı İsmail Erten, Balıkesir Çağdaş Eğitim Vakfı(BAÇEV) Bakanı Behiç İstanbulluoğlu, sendika ve dernek temsilcilerinin de yer aldığı grup daha sonra gittikleri Uğur Mumcu Kavşağı’na kırmızı karanfiller bıraktı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı