Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Uğur Dündar: Arena'nın yayını yasaklandı

Uğur DÜNDAR

Salı gecesi yayınlanan ARENA, milyonlarca seyirciyi ekrana mıhladı. Türkiye nüfusunun yarıya yakın bir bölümü, soluklarını tutarak ARENA'yı izledi.

Program sonrasında telefonlar ve fakslar durmak bilmedi. Yurdun dört bir yanından ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden Kanal D'yi arayanlar, ARENA'nın tekrarını istiyordu. Bu nedenle ARENA'nın cuma akşamı yeniden yayınlanmasına karar verildi. Alınan karar, tanıtım görüntüleri ve gazete ilanlarıyla kamuoyuna duyuruldu.

YORUMSUZ YAYIN

Programda, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Nuh Mete Yüksel'in hazırladığı ‘‘Milli Görüş Hakkındaki İddianame’’nin basına açıklanan bölümleri yorumsuz olarak veriliyordu. Ayrıca, polisin Milli Görüş Teşkilatı ve Milli Gençlik Vakfı şubelerine yaptığı baskınlarda bulunan propaganda kasetlerindeki bazı konuşmalar yer alıyordu.

Kapatılan Refah Partisi'yle Milli Görüş'ün ünlü hatipleri, Hasan Hüseyin Ceylan, İmdat Kaya, Şevki Yılmaz ve İbrahim Halil Çelik'in, laik, demokratik cumhuriyet rejimiyle büyük önder Atatürk'ü yerden yere vurarak, inançlı insanlarımızı Cihad'a çağırdıkları konuşmaları Ömer Vehbi Hatipoğlu'nun bir röportajı izliyordu.

Halen Fazilet Partisi'nin Diyarbakır milletvekili olan ve Meclis'in son olayları görüşmelerinde partisi adına konuşan Hatipoğlu'nun, oy avcılığı yaparken verdiği mesajlar, dinleyenleri şoke edecek türdendi.

KASETTEN BÖLÜMLER

Şimdi bu kasetten bazı bölümler sunuyorum:

‘‘Kürt sorununa hakça çözüm üretme şansı, yalnızca Müslümanlar'a aittir! Bunu peşinen söyleyeyim. Yani bu sorunu Kemalizm doğurmuş, Türk milliyetçileri tırmandırmış, Kürt milliyetçileri, savaş alanına dönüştürmüş!.. Ne Kemalistler, ne Türk milliyetçileri, ne de Kürt milliyetçileri, bu sorunu çözemez. Bu sorunu çözebilecek sadece Müslümanlar'dır. Refah Partisi de Müslümanlar'ı bünyesinde toplayan bir siyasi kuruluştur.

...Bu bölgede insanların can, mal ve namus emniyeti yoktur. Bizim kardeşlerimiz, Müslümanlar, o bölgenin mazlum Müslüman Kürt halkı, her türlü hürriyetten mahrum bırakılmıştır...’’

Almanya'nın Köln Kenti'nde yapılan ve Es Selam TV tarafından çoğaltılan konuşma kasetinde, Ömer Vehbi Hatipoğlu, korkunç karalama ve iftiralarını sürdürüyor:

‘‘Mahmut Esat Bozkurt... Reis-i Cumhur Mustafa Kemal, Başvekil de İsmet Paşa... 'Siz saf Türk ırkından değilseniz, bir tek hakkınız var, köle olma, hizmetçi olma hakkınız var' diyor! 'Ve bu hakikatı dağlara, taşlara yazacağız' diyorlar ve doğru söylüyorlar! Ne mutlu Türk'üm diye dağlara, taşlara, betonlara yazdılar. Ama milletin yüreğine ve beynine nakşedemediler...’’

KİN KUSUYOR

Fazilet Partisi Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne adeta kin kusuyor:

‘‘Kürtler'in başına yağan musibetler ve belalar, bu rejimin karakterinden kaynaklanmaktadır. Milli devlet kurduk diye övünüp, ümmet devletini yıktık diye övünenleri üreterek, başımıza getirdikleri beladır, musibettir...

...Mecburi iskán yasaları çıkaracaksınız, bir toplumun kendi dilini konuşmasını yasaklayacaksınız ve o halkın çocuklarını son derece zalim yöntemlerle imha edeceksiniz. Ondan sonra da kardeşlik çağrısında, birlik-beraberlik çağrısında bulunacaksınız.

...Bosna'da zulüm gerçekleştirenlerle aynı dünya görüşünü paylaşıyorlar. İşte orada Kürtler'e zulmedenler!.. Bu zulmü kim yaptı? Bu zulmü Kürtler'e Müslümanlar yapmadı. Bu zulmü İslamcılar yapmadı, Kemalist ideoloji yaptı, laik TC yaptı. Din tanımayan cumhuriyet, Kürt'ü de tanımıyorum dedi. Şimdi bir şey söyleyeyim; bunu zulmün belgesi olarak söylüyorum. Bosna'da Müslümanlar katlediliyor. Bosna'da Müslümanlar'ı katleden Hıristiyan bir topluluk var, bir soykırım oluyor, ama emin olun, Güneydoğu bölgesinde çok daha korkuncu oluyor.’’

Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu, oy avcılığı için konuşmasını sürdürürken, yalan ve iftira dozunu da iyiden iyiye artırıyor. Hatta, şehit kanıyla sulanmış Anadolu topraklarının, Ermeniler'e ve Yahudiler'e satılacağı yalanını bile söylemekten geri kalmıyor.

‘‘...O bölgeyi insansızlaştırma politikaları uygulanmaktadır. O bölge eğer insansızlaştırılırsa, o bölgenin dağlarını, taşlarını Ermeniler satın alır, oraya Ermeniler yerleştirilir, oraya Yahudiler yerleştirilir ve oradaki Müslüman nüfusun varlığına son verilir.’’

Ömer Vehbi Hatipoğlu, tüm sorunların çözümü için de tek adres gösteriyor: Refah Partisi!..

İLGİNÇ KARAR

Bu dehşet verici iftiraların yeniden ekrana geleceğini duyan Ömer Vehbi Hatipoğlu, Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesi Hákimi Aydın Söylemez'den, yayını durdurma kararı aldı. Hukuka ve yargıya saygımız nedeniyle bu kararı eleştirme durumunda değiliz. Ancak itiraz hakkımızı sonuna kadar kullanıp, Hatipoğlu'nun tarihi gerçekleri oy alabilme uğruna tahrif ettiği konuşmalarını ulusumuza bir kez daha duyurmaya çalışacağız. Bu arada bir başka ilginç gelişme daha yaşadık. Kapatılan Refah Partisi'yle, Milli Görüş'ün lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan da yayının durdurulması için Ankara 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak bu mahkeme, Erbakan'ın talebini reddetti.

Gelişmelerle ilgili değerlendirmeyi, size bırakıyoruz.

NOT: ARENA'nın ilk gösteriminden önce Sayın Erbakan'ı canlı yayında görüşlerini açıklamaya davet ettim. Ancak Sayın Erbakan önerimizi kabul etmedi. Programda da belirttiğim gibi, Fazilet Partisi'nde siyaset yapan bazı değerli ve saygın politikacılarla, partiye oy veren inançlı, saf ve temiz vatandaşlarımızı, yukarıdaki değerlendirmelerin dışında tutuyorum. Okurlarımın Kurban Bayramı'nı kutluyorum. Uğur Dündar.X