MANİSA HABERLERİ

Uğruna Savaştıkları Toprakları Yıllar Sonra Gördüler

IHA
24.10.2015 - 15:12Son Güncelleme :

YUNUSEMRE BELEDİYESİ VE YUNUSEMRE KAYMAKAMLIĞI’NIN ORTAKLAŞA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ “YUNUSEMRE KIBRIS GAZİLERİNİ UĞRUNA SAVAŞTIĞI TOPRAKLARA GÖTÜRÜYOR” PROJESİ İLE YUNUSEMRE İLÇESİNDE YAŞAYAN 49 KIBRIS GAZİSİ KIBRIS’A ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ.

IHA

Yunusemre Belediyesi ve Yunusemre Kaymakamlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği “Yunusemre Kıbrıs Gazilerini Uğruna Savaştığı Topraklara Götürüyor” projesi ile Yunusemre ilçesinde yaşayan 49 Kıbrıs gazisi Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirdi.
Savaştıkları yerleri yıllar sonra tekrar görme fırsatı bulan Gaziler, Kıbrıs’ta anılarını tazeledi. Kıbrıs’a gerçekleştirilen gezide gazilere, Yunusemre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necip Denktaş, Yunusemre Belediyesi Meclis Üyeleri Mustafa Gürler, Ozan Otçuoğlu, Gültekin Aşçı, Hüseyin Alp ve Ethem Mutaf ile Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel eşlik etti. Yunusemre’li gaziler, ilk olarak 20 Temmuz Barış Harekatının yapıldığı Yavuz Çıkarma Plajı, Barış ve Özgürlük Anıtı, Barış ve Özgürlük Müzesi ve Karaoğlanoğlu Şehitliği’ni ziyaret ettikten sonra Beyaz Ev Sosyal Tesisi ve Çanakkale Şehitliği’nden sonra en büyük şehitlik olan Boğaz Şehitliği’ni ziyaret eden gaziler, uğruna savaştıkları toprakları ve beraber savaştıkları ve şehit olan silah arkadaşlarını gördü. Gaziler ve beraberindeki heyet Lefkoşa’ya geçip Barbarlık Müzesi’ni ziyaret etti. Lefkoşa sınır bölgeleri ve Lefkoşa Sur içerisinde Girne Kapısı ve Selimiye Camii’ni ziyaret eden gaziler, Arasta adı verilen halk çarşısını gezerek Rum ve Türk tarafları içinde en yakın sınır kapısı olan Lokmacı sınır kapısını görüp, Büyük Han’ı ziyaret etti. Daha sonra Rumların Türk köylerine saldırması sonucu oluşan Toplu Katliam köylerini ziyaret eden gazilere, burada toplu mezardan eşi ve 5 çocuğu çıkartılan Kamil Meriç tarafından o dönemin olayları canlı tarih olarak anlatıldı. Gazimağusa’da hayalet şehir denilen yerleri görüp Mağusa Sur içini gören gaziler, Sur içerisinde Deniz Kapısı, Lala Mustafa Paşa Camii, Venedik Sarayı Kalıntıları ve Namık Kemal Zindanı’nı inceledi. Yunusemre’li gaziler ikinci gün ise Mavi Köşk, askeriyenin içerisinde olan Dil Okulu ve Güzel Yurtta bulunan Askeri Gazino ve gazilerin savaştığı yerlere gezdi.
Kıbrıs gezisi’nin oldukça faydalı geçtiğini belirten gaziler, Yunusemre Belediyesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Uğruna Savaştıkları Toprakları Yıllar Sonra Gördüler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ekim 2015 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uğruna Savaştıkları Toprakları Yıllar Sonra Gördüler haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:50
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:28
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:49
Sayfa Başı