« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Uğraşsanız bu kadar kötüsünü yapamazsınız"

Londra Olimpiyatları'nda Türkiye'nin en büyük büyük madalya umutlarından halterde yaşanan büyük hayal kırıklığını değerlendiren rekortmen eski milli halterci Halil Mutlu, gelinen noktadan dolayı çok üzüldüğünü söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Aktif sporculuk döneminde olimpiyatlarda elde ettiği 3 şampiyonluğun yanı sıra, 5 dünya ve 9 Avrupa şampiyonluğu kazanıp, 20'nin üzerinde dünya rekoru kıran Halil Mutlu, Londra Olimpiyatları'nda alınan başarısız neticeleri AA muhabirine değerlendirdi.

2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda halter branşının önemli bir çöküş yaşadığını aktaran Halil Mutlu, “Bizim gibi önemli başarıları yaşamış sporcular için görmek istemediğimiz şeyler. Türk halterinin bu noktada olmasına çok üzülüyoruz. Çünkü Türk halteri bunları hak etmiyor. Başarılı dönemlere kolay gelinmedi ve o başarılı noktadan kısa sürede dibe inmek de bir başarı. Gerçekten çok kötüyüz. Uğraşsanız bile bu kadarını yapamazsınız” diye konuştu.

“Başarı ekip işidir”

Her spor branşında olduğu gibi halterde de başarılı olunması için bir ekip çalışması gerektiğini söyleyen Mutlu, sürekli değişen teknik heyetlere dikkati çekti.

“Başarı ekip işidir” diyen Halil Mutlu, “Sürekli kadrolarda değişiklikler oldu. Birileri gitti, birileri getirildi. Teknik anlamda çok değişiklik yapıldı. Tüm hocalarımız ve antrenörlerimiz değerli insanlardır. Herkes en iyisini yapmak ister ancak sonuçta bu bir ekip işi. Eğer 8 yılda bir ekip oluşturamadıysanız, burada hocalara da söylenecek bir şey yok” ifadelerini kullandı.

İki yıl önce halter sporunun efsane isimlerinden Naim Süleymanoğlu'na federasyonda koordinatörlük, kendisine de yardımcılığı görevinin verildiğini hatırlatan Mutlu, dönemin spor bakanının isteğiyle bu görevlendirmenin kağıt üzerinde yapıldığını dile getirerek, “İcra noktasına gelince, hiçbir şeye müdahale hakkımız ve yetkimiz yok. Dolayısıyla hiçbir şey de yapamadık. Sadece kağıt üzerinde ismimiz yazıldı. Biz de birlik beraberlik adına bu görevi kabul etik ama bir şeye müdahale edemedik. Böyle bir yetkimiz olmadı” şeklinde görüş belirtti.

“En masumu sporcular”

Halil Mutlu, son 2 olimpiyatta yaşanan başarısızlıklardan ders alınmasını ve gerekli şeylerin yapılmasını beklediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:
“Gerçekten önemli adımlar atılması lazım. Huzurlu bir ortamın sağlanması, kavgasız ve çıkarsız olarak camianın sağlıklı bir yapıya kavuşması gerekiyor. Bir şeylerin değil, çok şeyin değişmesi lazım. Artık doğru insanların doğru yerde olması gerekli. Bir takım şeyleri kendi adıma söylerken zorlanıyorum. Çünkü, başarısızlıkları bekleyip fırsatçılık yapan insanların pozisyonuna düşmek istemiyorum. Söylenecek çok şey var ama söyleyemiyorum. Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç olimpiyatları yakından takip ediyor. Eksikleri gördüğüne, gerekenleri yapacağına eminim. Bana göre en masum kişiler sporculardır. Ellerinden geleni yaptılar. Onlara sahip çıkmak lazım. Bu durum onların başarısızlığı değil.”


Bunları da Beğenebilirsiniz