"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Ugh! Hoş geldiniz ey reisler

UGH! Hoş geldiniz reisler, hoş geldiniz Kızılderili kardeşler.

Sizi çok seven bir memleketin topraklarındasınız.
Kovboyları değil, Apaçileri severiz gönülden. Yiğit halkınızı kendimize yakın buluruz; kökten bir kardeşliğimiz olduğunu düşünmeyi severiz.
Ama lafınıza pek kulak asmayız.
1980’lerde çevrecilik dalgası büyürken efsane Kızılderili şeflerinden birinin (yanılmıyorsam Şef Seattle) sözü bütün dünyada popüler olmuştu.
Büyük Şef’in ABD Başkanı’na yazdığı mektuptan alınan öz, sanırım en çok bu toprakların “Entel/Öğrenci Kabilesi” tarafından benimsenmiş, poster poster ev duvarlarına yayılmıştır:
“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenilemeyen bir şey olduğunu anlayacak!”
Hatta Başbakan Erdoğan’ın konuşma metinlerini hazırlayanlar bile uygun bir günde (Tabii hidroelektrik santralı savunma konuşması değil, saf mıyız yani?!) bu özlü sözü kullanmıştır.
Bakınız: “Söylev ve Demeçler. Mart 2010 Gen Bankası açılış söylevi.”
Haa, sonra çevrecilere demediğini bırakmamıştır, o ayrı.
* * *
Neyse canımızın içleri Mohikanlar, Siular, Karaayaklar, Hopiler, Dakotalar, Mohawklar, Çerokiler, Yukiler...
İyi ki geldiniz, sizden öğreneceğimiz çok şey var.
Ulu Manitu aşkına, sağdan soldan web’ten topladığım şu sözleri ikili görüşmelerinize serpiştirerek kullanınız. Belki mesaj bir yerler ulaşır, faydasını görürüz.
Biz söyledik mi “Kafa derin kemerimi süsleyecek melun!” veya “Savaş baltamı gömdüğüm yerden çıkarıp ‘HES’e hayır!’ diyenin alnının çatına ekleştiririm!” veya “Çevreci adam çataldilli ugh!” şeklinde gelişiyor tepkiler.
Siz deneyin bir de olur mu güzel kardeşler?
Kızılderili atasözlerinden ortaya karışık bir tabak hazırlıyorum, ders niyetine...
* * *
“Dur, dinle. Hep konuşursan hiçbir şey duyamazsın.”
“İnsan iki ruhludur; içinde bir iyi köpek bir de kötü köpek kavga eder. Hangisini daha çok beslersen o kazanır.”
“Tabiattan uzaklaştıkça kalp kararır.”
“Her birimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlamakta fayda var.”
“Doğum yapan her şey dişidir. Kadınların ezelden beri bildiği kainatın dengelerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman dünya daha iyi bir yer olmak üzere değişmeye başlayacaktır.”
“Bir başkasının kabahati hakkında konuşmadan önce daima kendi çarığının içine bak.”
“Arkamdan yürüme, öncün olmayabilirim; önümde yürüme, takipçin olmayabilirim. Sana uymayabilirim. Yanımda yürü ki böylece seni görebileyim; böylece ikimiz eşit oluruz.”
“İnsanlar yaşadığı için değil, yaşamadığı için yaşlanırlar.”
“İlkbaharda usul usul yürü; toprak ona hamiledir.”
* * *
Vaktiniz uygun olursa, bir barış çubuğu tüttürmek veya biraz ateş suyu içmek için uygun adres ararsanız dumanla haber salın, hemen yardımcı olurum tamam mı reisler?
Haydi ugh! Seviyoruz sizi...
X