Ugandalı erkeklerin derdi BÜYÜK

Hürriyet Haber
20.09.2014 - 17:12 | Son Güncelleme:

Uganda Parlamentosu HIV ve AIDS'le Mücadele Komitesi üyelerinden milletvekili Tom Aza, söz konusu virüsün en çok yaygın olduğu bölgelere gittiklerinde ilginç bir sorunla karşılaştıklarını söyledi.

Standart prezervatiflerin herkese uymadığını belirten Aza, "Bu bölgelerde daha büyük cinsel organlara sahip insanlar yaşıyor. Bu yüzden de daha büyük kondomlara ihtiyaç duydukları ortaya çıktı" dedi. Aza, "Cinsel ilişki sırasında, tabii baskının da etkisiyle prezervatifleri patlıyor" diye konuştu.

Merard Bitekyerezo isimli vekil ise, "Bazı gençlerimiz, kendilerine verilen prezervatiflerin çok küçük olduğundan şikayet ediyor" ifadesini kullandı. Bir diğer komite üyesi Sarah Netalisile, "Bu sorun yüzünden gençlerimiz HIV ve AIDS oluyor" dedi. Bu şikayetler üzerine Ugandalı vekillerin daha büyük prezervatifler üretilmesi için harekete geçmesinin beklendiği belirtildi.

Üretilen prezervatiflerin boyutları daha önce de Hindistan'da sorun olmuştu. Hindistan'da Medikal Araştırmalar Konseyi'nin 2006 yılında yaptığı bir araştırma, Mumbai'deki erkeklerin yüzde 60'ının cinsel organının uluslararası prezervatif boyundan en az 2.4 santim kısa olduğunu ortaya koymuştu. Yüzde 30'unun cinsel organının ise standart prezervatif boyutundan beş santim kısa olduğu belirlenmişti. Uganda'da her yıl yaklaşık 80 bin kişi AIDS'ten hayatını kaybediyor. 1,8 milyon insanın HIV virüsüyle yaşadığı ülkede; bir milyon çocuk, anne babalarını AIDS'ten yitirdikleri için öksüz kaldı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı