Dünya Haberleri

  Uganda usulü kurtarma: 8 ölü

  Hürriyet Haber
  03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uganda'nın güneybatısında Ruandalı isyancılar tarafından kaçırılan 14 turisti kurtarmak üzere dün düzenlenen kurtarma operasyonunda ancak 6 kişi kurtarılabildi. Uganda askerleriyle isyancıların çapraz ateşinde kalan turistlerden 8'i ise hayatını kaybetti.

  Ruanda-Uganda sınırındaki dağlarda yaşayan ve ender rastlanan gorillaları izlemek için yağmur ormanlarıyla kaplı Bwindi Ulusal Parkı'na giden turistlerden 14'ü geçen pazar günü Ruanda'dan Uganda'ya giren yaklaşık 100-150 Hutu tarafından kaçırıldı. Mücevher ve paraya el koyan saldırganlar, kamp yerini ateşe verdikten sonra 3 ABD'li, 6 İngiliz, 3 Yeni Zelandalı, 1 Avustralyalı ve 1 İsviçreli'den oluşan turist grubunu rehin alıp bölgeden uzaklaştılar.

  Uganda polisinin haberine göre ordu, dün sabah rehineleri kurtarmak için operasyon gerçekleştirdi. Baskın sırasında ancak 6 turist kurtarılabildi. Çapraz ateşte kalan turistlerden 8'i hayatını kaybetti. ABD'nin Kampala Büyükelçiliği'nde yapılan açıklamaya göre turistlerden üçü halen Hutuların elinde.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı