Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ufuk Uras: Baykal' ın solda yarattığı boşluğun yapılandırılmasından yana olacağız

  A.A
  26 Temmuz 2007 - 13:39Son Güncelleme : 26 Temmuz 2007 - 13:39

  İstanbul bağımsız milletvekili Ufuk Uras, İl Seçim Kuruluna gelerek mazbatasını aldı.

  Mazbatasını almasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Uras, DTP'nin Meclis'te bir grup oluşturmayı planladığının belirtilerek “Siz de bu grupta yer alacak mısınız?” diye sorulması üzerine, kendisine böyle bir önerileri olmadığını, ancak önümüzdeki dönemde somut işbirlikleri gerçekleştireceklerini söyledi.

  Mazbatanın kendisi açısından çok önemli olduğunu, çünkü 1969 seçimlerinde Behice Boran ve Mehmet Ali Aybar'ın seçilmesinden beri ilk defa bir sosyalistin mazbata aldığını dile getiren Uras, “Bizim için önemli ve değerli olan bu. Bu mazbatanın, Türkiye'deki barış, demokrasi, emek mücadelesine hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

  Uras, “cumhurbaşkanı seçimlerinde nasıl bir tavır alacağı” yönündeki soru üzerine, yeni Meclis'in demokratik, laik, sosyal hukuk devletine uygun bir cumhurbaşkanı seçmesi gerektiğini düşündüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu Meclis yeni bir Meclis. Yüzde 68 oranında kendini yeniledi. Dolayısıyla, umuyorum ki, bu Meclis cumhurbaşkanını seçerken geçen Meclis'in sıkıntıları yansımaz, geçen Meclis'in çözemediği meseleler pişirilip pişirilip bu Meclis'in önüne getirilmez, bir tür rövanş olarak görülmez. Bir uzlaşmayla, bir mutabakatla cumhurbaşkanının seçilmesi anlamlıdır. Bir uzlaşma ve arayış ile ismin çıkması gerekir. Bir isim ortaya dayatıp insanları uzlaşmaya zorlamanın anlamı yok, diye düşünüyorum.”

  Ufuk Uras, ÖDP'ye tekrar dönüp dönmeyeceğine yönelik bir soru üzerine de, parti üyeliğinden hiçbir zaman ayrılmadığını belirterek, şöyle konuştu:

  “Önümüzdeki süreçte bizim ihtiyacımız solun kapsama alanını genişletmek. Tamamen bizim kongre süreçlerimize bağlı şekillenecek. Biz önümüzdeki süreçte Deniz Baykal'ın solda yarattığı boşluğu doldurmak için solun yeniden yapılanmasından yana tutum alacağız. Bizim bütün derdimiz solu büyütmek, kapsama alanını genişletmek ve nasıl birinci bölgede tam bir güven içerisinde solun bütün renkleriyle, Alevi hareketiyle, Kürt siyasi hareketiyle, sosyalistlerle, yeşillerle, çevrecilerle ortak tutum aldığımız için başarıyla çıktıysak, önümüzdeki süreçte birinci bölgedeki modeli Türkiye'ye yönelik bir model haline getirmeyi düşünüyoruz. Adım adım ilerleyeceğiz.”

  SOLDA YENİ PARTİ OLASILIĞI

  Uras, “solda partileşme çalışmaları olup olmayacağı” yönündeki soruyu da, “Tabii. Konu ÖDP, CHP meselesi değil. Bütün bu yapıları aşan bir ortak irade oluşturmamız gerek. Yoksa, 'küçük olsun, benim olsun' ile sol büyümüyor. Soldaki daralma karşısında bizim aracımız solu büyütmek. Bu mazbata da bizim açımızdan solun büyütülmesinin bir vesilesi olacak” şeklinde cevapladı.

  Yeni Meclisi çok olumlu bulduğunu dile getiren Uras, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Çünkü ilk defa toplumun bütün renkleri Meclis'e yansıdı. Bu iyi bir şey. Toplumun temel meseleleri üzerinde yüzleşeceğiz. Kürt sorununun demokratik, siyasi çözümünde kalıcı adımlar atılması, demokratikleşmenin sağlanması, barışın tesis edilmesi önemli. O yüzden, ben bu Meclis'in adım atacak, somut sorunlara çözüm getirecek bir Meclis olduğunu düşünüyorum. Bizler, sorun çıkaran değil, sorunları çözen bir irade oluşturacağız. Bu konuda elimizden geleni yapacağız ve 38 yıl sonra sosyalist bir milletvekilinin Meclis'e girmesinin sonuçlarını göreceksiniz. Nasıl bir 38 yıllık kayıpla karşı karşıya kaldığımızı ilk günden itibaren göstermeye başlayacağız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı