"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Ufuk Söylemez: Adalete sığınıyorum

’İKİ Roman Kahramanı Mahkemelik Oldu’ yazım (Hürriyet, 25 Ocak 2006) üzerine Ufuk Söylemez bir yanıt gönderdi.

Yazımın konusu şuydu: Memduh Bayraktaroğlu’nun "Sahte Melekler-Hortumcuzadeler" romanının kahramanı olduğu iddiasıyla eski Devlet Bakanı H.Ufuk Söylemez dava açmış ve yazarı tazminata mahkûm etmişti.

Ben de konuya edebiyat açısından yaklaşmıştım.

H.Ufuk Söylemez, edebiyatta, romanda iftira ve karalamalardan çekinmek gerektiğini, edebiyatın başka amaçlar için kullanılmasına karşı olduğunu, kimliklerin ardına sığınılmamasını, davayı da bir birey olarak hakkını savunmak için açtığını belirtmektedir.

E.postanın konuya esas teşkil eden bölümünü aşağıda okuyacaksınız:

* * *

"Sayın Doğan Hızlan,

Adı geçen, dava konusu romanındaki isimlerin önce hayali olduğunu yazmış, romanın yayınını müteakip yaptığı röportajlarda romandaki bakanın hayali değil gerçek olduğunu beyan etmiştir. Ardından şahsına ait internet sitesinde Yapı Kredi ve Pamukbank’a 300 milyon dolar haksız ve keyfi kaynak aktardığımı adım ve resmimi koymak suretiyle yayınlamıştır. Bu nedenle aleyhine 100 bin YTL’lik tazminat davası açılmıştır.

10 ay süren yargılama sürecinde adı geçen iddia ve isnatlarının arkasında duramamış, şahsımı kastetmediğini, eleştiride bulunduğunu, gazeteci olduğunu, internet sitesindeki yazıyı kendinin yazmadığını beyan ederek inkár yoluna sapmıştır.

Mahkeme, adı geçenin bilahare inkár ettiği iddia ve isnatlarını ayrıntılı bir biçimde araştırmıştır. Mahkeme, önce mal varlığı araştırması yapmış, Hazine ve Merkez Bankası başta olmak üzere adı geçen kurumlara yazı yazarak, iddiaların varid olup olmadığını soruşturmuştur. Bu süreçte, mahkeme hiçbir iddianın gerçek olmadığı kanaatine vararak, iftira, karalama ve hakaretleri nedeniyle Memduh Bayraktaroğlu’nu mahkûm etmiştir.

Bu açıdan adil ve ciddi yargılama yapan mahkemeye de haksızlık ettiğiniz kanaatindeyim. Belki de dava konusu roman, internet yazıları ve belgeleri okuyup incelemediğiniz için böyle yanlış bir kanaate vardınız.

Yani ortada masum ve mağdur bir gazetecinin, yazdığı romanında hayali bir kişilik yüzünden mahkûm edilmesi gibi dramatik bir hadise mevzubahis değildir. Tersine saygın ve tanınmış bir siyaset ve devlet adamına gazeteci-yayıncı maskesi altına sığınarak yaptığı çirkin iftira ve hakaretlere adaletin izin ve geçit vermemesi gerçeği vardır.

Sizin romancı, edebiyatçı ve gazetecilerin fikir ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkma adına, böyle bir kişiliğin eylemlerini savunmamanızı umardım.

Çünkü bu durum, ne evrensel yayın ve romancılığın ilkeleriyle bağdaşmaktadır, ne de kişi haklarıyla. Çirkin iftiralara muhatap kalan bireylerin adalete sığınmaktan başka çıkışları olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla"

H. Ufuk Söylemez

Devlet E.
Bakanı

Sayın Tevfik Diker’den bir açıklama notu aldım. Tevfik Diker, Muammer Bayraktaroğlu’nun cep telefonunu yazardan müsaade alarak yazısının altına koymuş.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI