Ufuk Sandık: Üretilen 100 otomobilden 53'ü Renault, 31'i Tofaş

Hürriyet Haber
15 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Mayıs 2000 - 00:01

Ufuk SANDIK

YILIN ilk dört ayında 78 bin 452 adet otomobil üretilirken, firmalar bazında en fazla otomobil üretimini Oyak-Renault gerçekleştirdi. Otomotiv Sanayii Derneği verilerine göre, Oyak-Renault firması ocak-nisan aylarında ürettiği 42 bin 48 adet otomobil ile ilk sırada yeralırken, bunu 24 bin 290 adet otomobil üretimi ile Tofaş izledi. Söz konusu dönemde, diğer firmalardan Honda 2 bin 250 adet, Hyundai Assan 6 bin 179 adet, Opel Türkiye 2 bin 24 adet, Toyotasa da bin 661 adet otomobil üretimi gerçekleştirdi. En fazla üretimi gerçekleştiren Renault ve Tofaş'ın toplam üretimdeki payları yüzde 53.6 ve yüzde 31 oldu. Yani üretilen her 100 otomobilden 53'ü Renault, 31'i ise Tofaş olarak gerçekleşti.

Bu üretim rakamlarına göre Oyak-Renault, geçen yılın aynı dönemine göre üretimini yüzde 54, Tofaş yüzde 31, Hyundai Assan yüzde 8, Honda ve Opel Türkiye yüzde 3, Toyotasa da yüzde 2 oranında artırdı. Gölcük'teki yeni fabrika faaliyete geçene kadar üretimine ara veren Ford Otosan'da üretim gerçekleşmedi.

Söz konusu dönemde, otomotiv sektöründe ticari araçlar kapsamında bulunan kamyon, otobüs, kamyonet, minibüs, midibüs ve çekicide en fazla üretim 15 bin 508 adet ile kamyonette gerçekleşti. Bu yılın ilk 4 ayında 52 adet çekici, 7 bin 120 adet küçük ve büyük kamyon, bin 115 adet otobüs, 4 bin 525 adet minibüs, 3 bin 512 adet midibüs ve 10 bin 780 adet de traktör üretimi yapıldı.

Firmalar bazında üretime bakıldığında ocak-nisan aylarında, Isuzu bin 438 adet kamyon, 525 adet kamyonet ve 637 adet midibüs, BMC bin 248 adet kamyon, bin 570 adet kamyonet, 164 adet otobüs, 100 adet minibüs ve 81 adet midibüs, Chrysler 9 adet çekici, 852 adet kamyon, 671 adet kamyonet, Ford Otosan bin 141 adet kamyon, 5 bin 897 adet kamyonet ve 3 bin 594 adet minibüs, Hyundaı Assan 2 bin 521 kamyonet, 154 adet minibüs üretimi gerçekleştirdi.

Kia'nın Shuma sürprizi

KİA'nın, yeni spor görünümlü, gelişmiş, kompakt hatcback arası Shuma Türkiye'de satışa sunuldu. Sephia sedan ile aynı şase üzerinde geliştirilmiş olan spor otomobil Shuma, 4 kapılı neslin yeni bir görüntüsü olarak dikkati çekiyor. Shuma adı, ‘‘en üstün’’ anlamına gelen Latince ‘‘summa’’ kelimesinden esinlenerek verilmiş. Sephia ile aynı temel yan görünüme sahip olmakla birlikte, Shuma'nın ön ve arka yapısı, Kia'nın önceki küçük yapısından farlılık gösteriyor. Kavisli burun yapısı, ve akıcı burnuna yerleştirilmiş oval yapılı farları ile Shuma'nın organik bir yapısı var. Arkadaki narin hatlı eğimi, arka görünüme farklılık katıyor. Tüm bu özelliklerin bileşimi olan estetik, 0.29 cd rüzgar dirençli aerodinamik gövde yapısı rüzgar gürültüsünü kesiyor.

Sınıfı içinde en geniş iç hacimli ve bagaj kapasiteli otomobillerden birisi olarak, uzun bir standart aksesuar ve tam takım konfor ve emniyet donanımı var. Shuma'da 4 tekerlekte, bağımsız süspansiyon bulunuyor. Önde MacPherson amortisörleri, arkada çift dengeliyici ile çift bağlı tasarımı, benzersiz kontrol için gazlı darbe emicilerle tamamlanmış. Tahrik düzeni içinde yer alan isteğe bağlı değişken güç solenoidli (VFS) otomatik şanzımanı vites değiştirmede rahat bir geçiş sağlıyor. Geliştirme sırasında yürütülen çarpışma testleri, Shuma'nın etkin, darbe emici gövde tasarımı, kilitlenmesiz fren sistemi ve çift havayastığı ile emniyetli araçlar sıralamasında da en üst sıralarda yer almasını sağlıyor.

Shuma'nın monokok gövde yapısı, yolcu ve sürücü bölümlerini koruyacak ve her türlü çarpma kuvvetini absorbe edecek şekilde tasarlanmış. Motor bölmesinde, tavanda, sütunlarda, alt gövdede ve kasada güçlü çelik kuşaklar kullanılmış. Ayrıca, yüzde 15-20 daha az şişme kuvvetiyle çocukları, yaşlıları ve kısa boylu yetişkinleri daha iyi koruyan havayastıkları da güvenliği artırıyor.

Samsung'un ticari araçları Bayraktar'da

HÜSEYİN Bayraktar Yatırım Holding Otomotiv Grubu, Samsung hafif ticari araçlarının Türkiye distribütörü oldu. Grup şirketlerinden Baytur Motorlu Vasıtalar A.Ş. Subaru otomobilleri, Yokohama lastikleri, Princess Yatları ve Bombardier ürünlerinden sonra Samsun hafif ticari araçları da bünyesine aldı. Baytur Motorlu Vasıtalar Yönetim Kurulu Başkanı Murat Eryurt ile Samsung Commercial Vehicles Co. Yönetim Kurulu Murahhas Azası Dae Bong-Yoon arasında Seul'de imzalanan anlaşmayla Baytur, lastik ve binek otomobil sektöründeki deneyimlerini, şimdi de hafif ticari araçlar pazarı için değerlendirmeye hazırlanıyor. 1938 yılında, deniz ve tarım ürünleri, üretim-ihracatı yapmak üzere kurulan Samsung bügün, 29 ayrı iş kolunda, dünya çapında 193 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. 65 ayrı ülke pazarındaki 305 iştirakiyle, 70 milyar doların üzerinde cirosu olan Samsung'un, elektronik, makine ve kimya endüstrisindeki kuruluşları kendi alanlarında ilk sıraları yer alıyor.

Karsan'dan Cezayir'e 10 bininci Peugeot J9

CEZAYİR pazarında yaklaşık yüzde 34'lük pay ile birinci marka konumunda olan Peugeot, Karsan Otomotiv Sanayi A.Ş.'nin Cezayir'e 1996 yılından beri devam eden Peugeot J9 ihracatı ile ticari araç pazarında da liderliğini sürdürüyor. Cezayir Peugeot bayilerini 9 Mayıs 2000 tarihinde Bursa Fabrikası'nda ağırlayan Karsan, gelecek hafta Cezayir'e gidecek 10 bininci J9'un üretimden çıkışını Cezayir bayileri ile birlikte kutladı. Karsan 1999 yılında ihraç ettiği 4 bin 80 adet J9 ile Cezayir'in minibüs ithalat ihtiyacının yüzde 60'ını karşıladı. 1999 yılı verilerine göre Cezayir'de parkta bulunan yaklaşık 38 bin otobüs ve minibüsün yüzde 25'ini Peugeot J9 minibüsler oluşturuyor. 1981 yılından bu yana 70 binden fazla Peugeot J9 üreten ve bu modelin Fransa dışındaki tek üreticisi olan Karsan’ın J9 ürüm gamı 22 farklı versiyondan oluşuyor.

Hyundai'den dev dilek topu

AVRUPA Futbol Şampiyonası ‘‘Euro 2000'nun resmi sponsoru Hyundai'nin şampiyonaya katılan ülkeleri desteklemek amacıyla hazırladığı 16 dev futbol topundan biri mayıs ayı boyunca Türkiye'yi dolaşacak. Bir ay boyunca İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Mersin'deki 14 Hyundai yetkili satıcısında sergilenecek olan dev ‘‘Dilek Topu’’na taraftarlar bir yandan Türk Milli takımını destekleyici mesajlarını yazarken, bir yandan da gün içinde düzenlenen futbol aktivitelerine katılabilecekler. Euro 2000'e katılan her ülke için birer tane olmak üzere toplam 16 adet hazırlanan ve yükseklikleri 4.5 metreyi bulan dev toplar, Avrupa'yı dolaşmak üzere Belçika'daki King Baudin Stadyumu'ndan 26 Nisan 2000'de yola çıktılar.

Papandreu, Türk malı Man kamyona bindi

YUNANİSTAN ile son aylarda aramızda esmeyen başlayan barış rüzgarları Nisan ayında Atina'da düzenlenen ‘‘Türk Yunan Dostluk ve İşbirliği Fuarı’’yla ilişkileri iyice ısıttı. Manaş fuarda, Man Lion's Coach/ S2000 seyahat otobüsü, Man SÜ 313 servis otobüsü ve Man SL 223 Solo tipi şehir-içi toplu taşıma araçlarını sergiledi. Fuarı gezen Yunanistan Dış İşleri Bakanı Yorgo Papandreu Manaş standına büyük ilgi gösterdi. Manaş standındaki araçları inceleyen Papandreu, Türk Otomotiv Sanayii'nin teknoloji ve kalite düzeyini taktir ettiğini söyledi.

Opel Corsa reklamı ödül aldı

Pars/McCann-Erickson, Opel Corsa için hazırlamış olduğu iki basın ilanı ile reklamcılığın en önemli uluslararası dergisi olan Advertising Age'in her yıl verdiği ‘‘The Best Awards’’ da en iyi basın ilanı dalında mansiyon kazandı. Her kategoride dünya çapında yüzlerce eserin yarıştığı bu yarışmada, reklamların yaratıcılığı ödüllendiriliyor.

Elf'ten su katkılı yakıt

ELF'ten su katkılı yeni yakıt: Aquazole. Avrupa'da kullanımı hızla yaygınlaşan Aquazole, Elf'in yeni ürünü. ISO 9002 standartlarına uygun olarak üretilen Aquazole'ün su katkılı kimyasal içeriği atmosfere bırakılan kirli atık düzeyini önemli ölçüde aşağılara çekiyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı