Ufuk Sandık: Otoda talep, yenilemeyle patladı

Hürriyet Haber
29 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2000 - 00:01

Ufuk SANDIK

OTOMOBİL satışlarında büyük bir canlılık yaşanıyor. 2000 yılında tarihinin ikinci satış rekorunu kıracak olan otomobil sektöründe, talep özellikle full donanımlı modellere yöneliyor. Bu da, otomobilde yenileme talebinin canlandığını gösteriyor.

Talebin büyük bir kısmı ilk otomobilini satın alanlardan değil, otomobilini yenilemek isteyenlerden geliyor. Mevcut otomobillerini yenilemek isteyenler, bir üst sınıfa ve daha donanımlı otomobillere yöneliyorlar.

1993 yılı Türk otomobil tarihinin dönüm noktalarından biri olmuştu. 441 bin adetlik satışla rekor kırılmış, otomobilciler tarihinin en büyük satışlarını gerçekleştirmişti. Daha sonraki yıllarda ekonomik durgunluk ve siyasi krizler nedeniyle, otomobil pazarında inişler çıkışlar yaşanmıştı.

Bu 7 yıl içinde, özellikle 1993'de satılan otomobillerin bir kısmı yenilendi. Ancak ekonomik krizler nedeniyle, yenileme talebinin büyük bir kısmı ertelendi.

FAİZLER DÜŞÜNCE

2000 yılında kredi faizlerdeki düşüş, yatırım araçlarının cazibesini kaybetmesi gibi nedenlerden dolayı, ertelenen talep ortaya çıktı.

Yerli üreticiler ve ithalatçıların sattıkları otomobil modellerine bakıldığında bu durum net bir şekilde görülüyor. Tofaş-Fiat tarafından üretilen Palio 1.6 modelinin klimalı, ABS'li ve havayastıklı full versiyonu en çok talep gören model olarak dikkat çekiyor.

Yine Renault'nun full versiyonlu Megane modelinde talep patlaması nedeniyle sıra yazılırken, diğer modellerde herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Hyundai'nin yenilenen Accent'inde de havayastıklı, ABS ve klimalı versiyonlarında büyük talep görülüyor.

Aynı şekilde, ithal otomobillerde de mevcut modellerin en üst versiyonlarında iki-üç aylık kuyruklar görülüyor.

Üretim artıyor, fabrikalar işçi alıyor

OTOMOTİV sektöründe artan talep, fazla mesai uygulamasını ve işçi alımını gündeme getirdi. Oyak Renault, artan talebi karşılamak için bugünden itibaren fazla mesai uygulamasına geçiyor. Tofaş'ta ise son 45 günde alınan işçi sayısı bine yükseldi.

Türk Metal Sendikası 1 nolu Şube Başkanı İsmail Dursun, sektördeki canlanmaya paralel olarak Oyak Renault'nun günlük otomobil üretimini 520'den 610'a çıkardığını söyledi. Oyak Renault'ta yeni işçi alımına gidilmediğini belirten Dursun, işçi ihtiyacının, üretimine son verilen Renault 12 Toros ve Renault 9 modellerinin bantlarında çalışan kişilerden karşılandığını anlatttı. Dursun, halen üretimini iki vardiya halinde sürdüren fabrikada bugünden itibaren fazla mesai uygulamasının başlayacağını söyledi.

Tofaş'ta örgütlü Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Sabri Özdemir, iç pazardaki talebin canlanması üzerine, Tofaş'ın son 45 günde aldığı işçi sayısının bine yükseldiğini kaydetti.

Özdemir, ‘‘kuş serisi’’ olarak adlandırılan Doğan, Şahin ve Kartal bölümleri ile pres kısmında üretimin, iki vardiya, diğer bölümlerde ise tek vardiya olarak devam ettiğini sözlerine ekledi.

Klasik otolar yarıştı

MERCEDES, Ford, Chevrolet gibi markalara ait 1922 ile 1976 yılları arasında üretilen yaklaşık 36 otomobilin Batı Anadolu Klasik Otomobil Turu 2000, Bodrum Kalesi'nde aldığı startla birlikte, Gümüldür, Ören ve Yalova güzergahından geçip İstanbul'a ulaştı. Sarayburnu'nda son bulan yarışmada, genel klasmanda Ayşe Ataman ve Dilek Günay, 1955 model Ford Thunderbird marka otomobille birinci geldi. İkinciliği Cengiz Arsay ve Suna Arsay, 1936 model Ford Roadster V8 ile alırken, üçüncülüğü ise Namık Gedik ve Elif Edes, 1968 model Alfa Romeo Veloce marka otomobil ile paylaştı. Yarışın sponsorluğunu Gantek, Superonline, Turkcell, Finansbank, BMS, Marintek ve Dominos yaptı.

Volvo Türkiye, ilk kez dünya sıralamasına girdi

OTOMOBİL satışlarında yaşanan canlılık, yerli ve ithal bütün markalara yaradı. Yılın ilk dört ayında yaşanan bu canlılıktan firmalar arasında lüks otomobil üreticisi Volvo'da bulunuyor. Volvo Türkiye'nin tarihinde bir ilk 2000 yılında gerçekleşti.

Volvo Türkiye, ocak-nisan aylarında yaptığı satışlarla, ilk kez Volvo’nun dünya sıralamasına girdi. Türkiye'de kendi pazarlama örgütünü kurarak yerleşen İsveçli Volvo, toplam satışlarda dünyada 20'inci olarak, ilk 20 arasında ilk defa yer aldı.

S40’A TALEP BÜYÜK

Volvo Türkiye’nin başarısı sadece bununla kalmadı. Volvo, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük talep gören S 40 modelinin satışıyla ise dünyada 7'inci oldu. İsveç’li otomobil üreticisi Volvo'nun bir başka başarısı ise geçen ay toplam satışlarda pazardaki rakipleri BMW ve Audi'yi geçmesi oldu.

Ekonomik Palio Weekend

FİAT Palio'nun yeni versiyonu ‘‘ekonomik Palio Weekend 1.2 S’’, otomobil kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Siena 1.2 versiyonunun ardından pazara sunulan Palio Weekend 1.2, Fiat Palio serisinde yakıt ekonomisinin ön plana çıkarıldığı son ürün.

Kendi kategorisinde en geniş iç kabin hacmine sahip olan Palio Weekend S'in üretiminde, 1.2 litrelik, çok noktadan enjeksiyonlu ve 75 beygir gücünde ekonomik ‘‘fire’’ motor kullanıldı. Anahtar teslim fiyatı 6 milyar 803 milyon lira olan Palio Weekend S, hidrolik direksiyon, merkezi kilit, yükseklik ayarlı direksiyon ve immobilizer standart özelliklerine sahip. Klima ise opsiyonel olarak sunuluyor. SW segmentindeki potansiyel pazar talebini karşılamak ve ürün kalitesiyle bu potansiyeli artırmak hedefiyle otomobil alıcılarının beğenisine sunulan Palio Weekend S ile Fiat Palio Weekend versiyonlarının sayısı üçe çıktı.

Otomobillere ses ve görüntü sistemi

OTOMOBİLDE ses ve görüntü sistemlerine olan talep, firmaları bu alanda yatırım yapmaya itiyor. Son olarak ofis otomasyonu ve komünikasyon alanında hizmet veren, aynı zamanda Japon teknoloji devi Matsushita'nın Türkiye'deki Car Audio temsilcisi Tekofaks Panosonic, otomobil ses ve görüntü sistemleri pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Tekofaks Panasonic, sadece otomobillerde değil, tekne ve uçak gibi tüm mobil ulaşım taşıtlarında kullanılabilen ses ve görüntü sistemlerini biraraya getiriyor.

Fabrika çıkışlı teyplerin çoğalması nedeniyle daralmanın gözlendiği bu alanda liderliği hedefleyen Tekofaks Panasonic, araçlarında kaliteli ses ve görüntü arayışına giren, DVD ve monitör taktırmak, ses kalitesini yükseltmek isteyenlere hitap edecek ürünler piyasaya sunuyor.

Çevreci Anadolu Honda’ya sertifika

1998 yılı Ocak ayında seri üretime geçen Anadolu Honda Fabrikası üretiminin daha ilk yılında ISO 9002 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almaya hak kazanmıştı. Aynı yıl Honda Motor Co.'nun ‘‘Yeşil Fabrika’’ stratejisini izleyerek 1999 Aralık ayına kadar ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi'ni kurmayı taaahüt eden Anadolu Honda, 1999 yılı Aralık ayında sıfır uygunsuzlukla ISO 14001 sertifikası almaya hak kazandı.

KISALAR......

TOYOTASA Ödülleri'nin beşini Toyota Derindere Plaza kazandı. Her yıl beş dalda dağıtılan Toyotasa Ödülleri'nin, ödüle konu olan beş dalında da ödül kazanan Derindere Plaza, satış, müşteri memnuniyeti ve yedekparça dallarında birinciliği; servis dalında üçüncülüğü elde etti. Ayrıca genel müdürlük özel ödülünü de kazandı.

SCANİA'nın Türkiye Distribütörü olan Doğuş Ağır Vasıta, düzenli olarak sürdürdüğü eğitimleri nisan ayı içerisinde Gebze şubesinde gerçekleştirdi. Yıldırım Nakliyat personeline sürücü, Bursa, Balıkesir, İzmir, Afyon, Antalya, İstanbul, Diyarbakır, Adapazarı ve Kayseri yetkili servislerine ise genel teknisyen eğitimi verildi.

OMSAN, akaryakıt filosuna Türkiye'de ilk kez yapımını kendi bünyesinde gerçekleştirdiği, her biri 25 ton kapasiteli, 8 adet modern tanker ilave etti. Omsan, alttan dolum ve boşaltım sistemli 17 adet akaryakıt tankeri ile BP için taşıma yapıyor.

HYUNDAI Assan, Kore kültür ve geleneklerinin tanıtımı amacıyla Swissotel'de düzenlenen Kore Festivali'ne destek oldu. 25 Mayıs'da başlayıp 2 Haziran'a kadar devam edecek Kore Yemekleri Festivali Uzakdoğu mutfağının baharatlı tatlarından hoşlananların büyük ilgisini çekecek. Ayrıca Swissotel’in bahçesinde bir Hyundai Accent sergileniyor.

MÜZİKLE olan macerası 1968'li yıllarda başlayan ünlü rock grubu Jethro Tull, İstanbul'da vereceği konser için geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldi. Grup İstanbul'da kaldığı süre boyunca distribütörlüğünü Borusan Otomotiv'in yaptığı, Rover 75'i kullanmayı tercih etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı