Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsun

Kazım DOĞAN / FRANKFURT
02.09.2015 - 13:57 | Son Güncelleme:

Görev süresini tamamlayan Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici, Türk toplumundan anadiline sahip çıkmasını istedi. Başkonsolos Ekici rezidansında verdiği veda yemeğinde, iki dilli anaokullarının yaygınlaşması gerektiğini söyledi

Frankfurt’a veda etmeye hazırlanan Başkonsolos Ufuk Ekici, Avrupalı Türklerden Türkçe konusunu hep gündemde tutmalarını istedi.

Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsun

Başkonsolos Ekici, "Umarım Türkçe yakın bir zamanda ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulur. Bu konuda toplumumuzun beklentisi var“ diye konuştu.

Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsun
Ekici’nin veda yemeğine Hessen Eyalet Milletvekilleri Turgut Yüksel (solda), Mürvet Öztürk (en sağda) ve Frankfurt Belediye Meclisi Üyesi Hılime Arslaner (soldan ikinci) de katıldı

Başkonsolos Ekici’nin rezidansında verdiği veda yemeğine sivil toplum yöneticilerinin yanısıra Hessen Eyalet Milletvekilleri Turgut Yüksel (SPD), Mürvet Öztürk (Yeşiller), Frankfurt Belediye Meclisi Üyesi Hılime Arslaner (Yeşiller) ile eski AP Milletvekili Ozan Ceyhun da katıldı.

Başkonsolos Ekici 15 Eylül’de üç yıl Viyana’da birlikte çalıştığı M. Mustafa Çelik’e devredecek.

Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsun

Duygusal konuşmasında Başkonsolos Ekici, "Çok güzel toplantılarımız, projelerimiz oldu. Farklı sebeplerle farklı mekanlarda biraraya geldik. görüşmelerimiz oldu. Türkiye’den bakan, sanatçı, işadamı ziyaretçilerimiz oldu, biraraya geldik. Farklı platformlarda farklı işler yapmaya çalıştık. Hangi görüşten hangi dernek olursa olsun bir kez olsun ziyaret etmeye çalıştım. Ortak konularda işbirliği yapıp buradaki insanlarımızın ileriye gitmesi için çaba gösterdik. O çabalara o güler yüzünüzle karşılık verdiniz. İşadamları Platformu, çift dilli anaokulu projesi, gençlik daireleriyle çalışma grubumu umarım devam eder“ dedi.

Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsun

İKİ DİLLİ ANAOKULU YAYGINLAŞSIN

Gençlerin hayırlı insanlar olarak yetiştirilmesi için topluma destek verilmesi yönünde çaba gösterdiğini kaydeden Başkonsolos Ekici konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkçe anadil derslerinin eskiden olduğu gibi yine not verilen bir ders haline getirilmesi konusunu gündeme getirdik. Umarım Türkçe yakın bir zamanda ikinci veya üçüncü yabancı dil olarak okutulur. Bu konuda toplumumuzun beklentisi var. Umarım dernekler bu yönde çalışmaya devam eder. Gençlerimizin hayırlı insanlar olarak yetişmeleri, dilimizin, kültürümüzün devam etmesi. İki dilli anaokulumuzun yaygınlaşması. Derneklerimiz umarım bu projelere sahip çıkar. İki buçuk yılda çok güzel dostluklar kazandım. Sizleri Ankara’ya beklerim. Güler yüzünüz, dostluğunuz için teşekkürler. Dostlukları geride bırakmayıp beraber götürüyoruz. Çok güzel günlerimiz oldu. İnsanlarımızın seçinlerini paylaştık. Sevinçler paylaşılınca güzelleşiyor. Ama acıları da paylaşmaya çalıştık. Muhammed bebeğimiz, Tuğçe kızımız vardı. Gelecek arkadaşımız da sizlerden biri. Sağlıcakla kalın. Hakkınızı helal edin."

Ufuk Ekici: Türkçe hep gündeminizde olsunEN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı