BURSA HABERLERİ

UEFA'nın Bursaspor'a verdiği ceza

AA / Hüseyin Yesilkavak
23.12.2014 - 17:13Son Güncelleme :

- Bursaspor Kulübü eski Muhasebe Müdürü Çavuşoğlu: - "Başkanımız Sayın Recep Bölükbaşı, seçildiği andan itibaren kulübün mali durumunu (borç ve alacaklarını), TFF ve UEFA nezdindeki yükümlülüklerini tüm açıklığı ile bilmesine rağmen, bu şekilde açıklamalarda bulunarak kendi sorumluluğundan kurtulamaz"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Hüseyin Yesilkavak

BURSA (AA) - Bursaspor Kulübü'nün eski Muhasebe Müdürü Sema Çavuşoğlu, UEFA'nın yeşil-beyazlı kulübe verdiği cezanın ardından mevcut başkan Recep Bölükbaşı'nın açıklamalarıyla ilgili "Başkanımız Sayın Recep Bölükbaşı, seçildiği andan itibaren kulübün mali durumunu (borç ve alacaklarını), TFF ve UEFA nezdindeki yükümlülüklerini tüm açıklığı ile bilmesine rağmen, bu şekilde açıklamalarda bulunarak kendi sorumluluğundan kurtulamaz" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, UEFA'nın Bursaspor Kulübü'ne verdiği 1 yıl Avrupa Kupalarına katılmama cezasının ardından, Bölükbaşı'nın bazı televizyon kanallarında açıklamalarda bulunduğunu, söz konusu açıklama içinde kendisinin ismini zikrederek şahsını zan altında bırakacak ifadeler kullandığını savundu.

Bölükbaşı'nın açıklamasında "Bu yönetim olarak 6 ay oldu. 17 Haziran'da kongre yapıldı. 1 milyon 920 bin Avro kadar geçmiş alacak var. Daha öncesinden de Erkan Körüstan yönetimiyle UEFA arasında anlaşma yapılmış. Anlaşmadan aylar sonra haberdar olduk. O dönemde maalesef şu an görev yapmayan Sema hanım bize bu durumu bildirmedi. Bildirmiş olsaydı geçmiş ödemeler olabilirdi" dediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Öncelikle kulüp başkanımız açıklamasının aksine 17 Haziran 2014 tarihinde değil 23 Mayıs 2014 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurulda başkan seçilmişlerdir. Bu önemli ayrıntıyı özellikle hatırlatmak isterim. Ben, Sema Çavuşoğlu olarak 22 yıldır bu kulüpte sorumluluk anlayışı ve layıkı ile hizmet ettiğime ve bu görevden onurumla ayrıldığıma inanıyorum. Muhasebe ilkelerinin en önemlisi olan sosyal sorumluluk kavramına göre sorumluluk, görevleri yerine getirme bilincidir. Muhasebe açısından bakıldığında ise işletme, yaptığı çok sayıda faaliyet sonucu birçok kişi ve kuruluş ile muhatap olmak zorundadır. İşletme faaliyetlerini yerine getirirken sorumluluklarının bilincinde ve ilk denetleyici her zaman kendisi olmalıdır. Muhasebe bilgileri doğru, tarafsız, adil ve kurallara uygun olmalıdır. İnsanlara yanlış bilgi verilerek insanlar yanıltılmamalıdır. Bu kavram hukuki sorumluluk ile birlikte vicdani sorumluluğu da kapsamaktadır. Sorumluluk kavramının benim için ne kadar önemli olduğunu ve işimi icra ederken de sorumluluklarımın bilincinde olduğumu Bursaspor’u seven herkes çok iyi bilmektedir."

- "Talihsiz açıklama maalesef gerçeği yansıtmamaktadır"

Çavuşoğlu, 23 Mayıs'ta yapılan genel kurulun ardından göreve gelen yeni yönetime, 24 Mayıs cumartesi günü kongrede sunulan mali tabloların detayları ve Bursaspor ile ilgili önem arz eden bütün konuları bir dosya şeklinde hazırlayıp bizzat başkanın bilgisine sunduğunu bildirerek, şöyle devam etti:

"Akabinde başkanın talimatı ile bu dosya görevlendirdiği denetleme kurulu başkanı Kamuran Şakir ve yönetim kurulu üyelerinden avukat Alper Tunga Çevik'e teslim edilmiştir. Ayrıca UEFA ile yapılan anlaşma ve riskler konusunda, mali durumun önem ve detayları sayın başkana aday olduğu süreçte ve kongreden sonra tarafımdan defalarca deklare edilmiştir. Bilinmeyen tek bir kalem bile bulunmamaktadır. Yine UEFA tarafından izleme sürecinde olan Bursaspor Kulübü'müzün 30 Haziran tarihi itibariyle ve 30 Eylül tarihi itibariyle de UEFA ya gönderilen çalışanlara, kulüplere, vergi dairelerine olan borçları bizzat sayın başkanın dahli ve bilgisi dahilinde hazırlanmıştır. Son olarak da içinde bulunulan durumun ciddiyetini belirtmek için 29 Eylül'de 'UEFA izleme süreci ile ilgili 30 Eylül'de kulübümüz Özlüce Tesisleri'nde, başkanımız, yönetim kurulu üyeleri ve denetim kurulu başkanımızın da katılacağı bir destek toplantısı talep ediyoruz' içerikli bir yazı İle TFF Lisans Müdürlüğü'nden yetkililer kulübe davet edilmiştir."

Çavuşoğlu, 30 Eylül'de Özlüce Tesisleri'nde TFF Kulüp Lisans Müdürü İdil Baykara ve TFF Lisans Mali Kriterler Uzmanı Onur Başar'ın katılımıyla Bursaspor Kulüp Başkanı Recep Bölükbaşı, Kulüp Mali Asbaşkanı Kemal Kerevitözen, Denetleme Kurulu Başkanı Kamuran Şakir ile Kemal Güler nezdinde ayrıntılı UEFA kriterleri ve yerine getirilmediğinde karşılaşılacak müeyyidelerle ilgili ayrıntılı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildiğini belirtti.

"Başkan Recep Bölükbaşı'nın tarafımdan bilgilendirilmediği yönündeki talihsiz açıklaması maalesef gerçeği yansıtmamaktadır" ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, açıklamasında şunları bildirdi:

"Başkanımız Sayın Recep Bölükbaşı, seçildiği andan itibaren kulübün mali durumunu (borç ve alacaklarını), TFF ve UEFA nezdindeki yükümlülüklerini tüm açıklığı ile bilmesine rağmen, bu şekilde açıklamalarda bulunarak kendi sorumluluğundan kurtulamaz. Her zaman olduğu gibi sorumluluklarımın bilincindeyim ve Bursaspor'un doğru yönetim anlayışı ile her zaman layık olduğu yerlerde olacağı inancındayım."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde UEFA'nın Bursaspor'a verdiği ceza haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:30
  • Guneş
   07:09
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:04
  • Akşam
   18:30
  • Yatsı
   19:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı