Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

UEFA'dan yeni kurallar

2007 yılından itibaren Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'nda oynayacak takımların 25 kişilik kadrosunda alt yapıdan yetişmiş en az 2, yerli takımlarda yetişmiş 2 futbolcu olmak üzere toplam 4 futbolcu bulunacak.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

UEFA'dan yeni kurallar

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'nin (UEFA), İsviçre'nin Nyon kentinde yaptığı toplantı devam ediyor.

UEFA yetkililerinin, 51 ülkenin futbol federasyon başkanları veya genel sekreterleriyle yaptığı toplantının ilk gününde alt yapıdan yetişen futbolcular ve yerli futbolcuların takım kadrolarında daha fazla yer alması üzerine yapılan öneriler görüşüldü.

Toplantının ardından bir açıklama yapan UEFA'nın CEO'su Lars-Christer Olsson, 2006-2007 yılından itibaren Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA Kupası'nda oynayacak takımların 25 kişilik kadrosunda alt yapıdan yetişmiş en az 2, yerli takımlarda yetişmiş 2 futbolcu olmak üzere toplam 4 futbolcu bulunması gerektiğini söyledi.

2007-08 sezonu için takımlara kadrolarında 6 yerli futbolcu bulundurma zorunluluğu, 2008-09 sezonu için 2 futbolcu daha eklenerek 8'e çıkacak.

Olsson, bu kuralın üye ülke liglerinde de uygulamaya koyulabileceğini belirterek, Nisan ayında yapılacak UEFA kongresinde konunun tartışılacağını duyurdu.

1995-96'da uygulamaya konulan ve futbolcuların Avrupa içinde özgürce dolaşımını öngören Bosman kurallarının uygulanmaya başladığı yıldan bu yana takımların kadrolarında alt yapıdan yetişmiş futbolcu sayısının yüzde 30 azaldığını belirten Olsson, “Gidişat oldukça açık. Avrupa futbolu, bu konunun üzerine gidilmesi gerektiğinin farkına varmıştır” dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler