UEFA kulüpleri zengin etti

Hürriyet Haber
18.12.2009 - 13:01 | Son Güncelleme:

UEFA eleme turları, futbol kulüplerinin cebini doldurdu. Turlara çıkan kulüplerin her biri ortalama 50 milyon avro kazandı.

UEFA Şampiyonlar Ligi Resmi Sponsoru MasterCard tarafından spor ekonomisi uzmanı Profesör Simon Chadwick'e yaptırılan araştırmaya göre, UEFA Şampiyonlar Ligi'nden en büyük ekonomik faydayı elde eden futbol kulübü, 11,5 milyon avro ile Girondins de Bordeaux oldu. Girondins de Bordeaux'yu 11,1 milyon avro ile Chelsea ve Fiorentina takip etti.

Girondins de Bordeaux, 2009 UEFA Şampiyonlar Ligi Grup Turu'nda 11,5 milyon avro tutarında ödülün yanı sıra eleme turlarına çıktığı için ayrıca 3 milyon avro kazandı. UEFA Şampiyonlar Ligi eleme turlarında oynamaya hak kazanamayan kulüplerin alacağı para ödülleri sıralamasında ise 9,5 milyon avro ile Juventus ve Unirea Urziceni, ilk sırada yer alırken Beşiktaş'ın 8,3 milyon avro ödül kazandığı belirtildi.

Araştırmaya göre, UEFA Şampiyonlar Ligi eleme turlarına çıkan takımların ortalama kazancı 50 milyon avro olurken, eleme turlarına çıkmaya hak kazanamamış kulüplerin katılımlarından dolayı kulüp başına ortalama gelirleri 32 milyon avro olarak tahmin ediliyor. Araştırmada, kulüplerin kazandığı düşünülen 50 milyon avronun; ortalama 14 milyon avro olan UEFA katılım ücretleri ve UEFA ödül parasını, havuz ödemelerinden gelen ortalama 12 milyon avro şampiyonaya katılımdan ötürü UEFA ticari gelirlerinden gelen payı, ortalama 10 milyon avro olan bilet satışlarını, ortalama 8 milyon avro olan sponsorluk gelirleri, markalı ürünler, yiyecek ve içecek satışlarından oluşan ticaret ve pazarlama gelirlerini ve 6 milyon avro civarında olan şampiyonlukla artan takım değerini kapsadığı belirtildi.

EN BÜYÜK EKONOMİK KAZANÇ İNGİLTERE'NİN

Araştırmaya göre İngiltere, İtalya ve İspanya 2009 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi'nden en fazla ekonomik gelir elde eden ülkeler oldu. İngiltere, 2009 finalisti Manchester United ve 2009 grup turuna katılan dört takımı ile 129,5 milyon avro para ödülü kazanırken, İtalya, geçen sezon eleme turuna katılan üç takım ve bu yılın grup turunda yer alan dört takım ile 104 milyon avro, İspanya ise, geçen yılın kupasını kaldıran Barcelona Kulübü ve 2009 grup turunda mücadele eden dört takımı ile 96,9 milyon avro kazandı. Türkiye'nin kazandığı ödül ise 8,3 milyon avro oldu.

Geçen sezon da UEFA Şampiyonlar Ligi'nden en fazla ekonomik gelir elde eden ülkeler sıralamasında ilk üç sıranın aynı olduğuna işaret edilen araştırmaya göre, geçen sezon Türkiye'nin elde ettiği gelir ise 14,6 milyon avroydu. UEFA'nın, Şampiyonlar Ligine katılmaya hak kazanan her takımı 3,8 milyon avro ile ödüllendirdiğine dikkati çekilen araştırmaya göre UEFA ayrıca, grup turuna katılımdan ötürü maç başına 550 bin avro olmak üzere toplam 3,3 milyon avro veriyor.

Grup turunda her galibiyetin değeri 800 bin avro iken her bir kura değeri 400 bin avro... Araştırmaya göre ilk eleme turuna çıkış, 3 milyon avro ile ödüllendiriliyor. Tüm maçlarını galibiyetle sonuçlandırarak eleme turuna çıkmaya hak kazanan taraflar, sadece para ödülü olarak 14,9 milyon avroyu garantiliyor.

KULÜP BAŞINA 12 MİLYON AVROLUK EK ÖDEME

Araştırmaya göre UEFA, grup turuna çıkan her kulübe turnuvanın ticari başarısına bağlı olarak, kulüp başına yaklaşık 12 milyon avro tutarında ek ödeme yapacak.

MasterCard'ın yaptırdığı araştırmada, her bir çeyrek finalist için UEFA para ödülünün 3,3 milyon avro olduğu belirtilirken, yarı finalistlerin 4 milyon avro, ikinciler 5,2 milyon avro, galiplerin ise 9 milyon avro alacağına işaret edildi. Araştırmaya göre, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde önümüzdeki yıl mayıs ayında Madrid'te kupayı kaldıran kulüp, önemli ek gelirler dikkate alınmaksızın sadece para ödülü olarak toplam 31,2 milyon avro kazanabilecek. Bu yıl Roma'da oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi Finalinin galibi olan Barcelona Futbol Kulübüne 110 milyon avrodan fazla kazandırdı. Diğer yandan şampiyonanın ikincisi Manchester United Futbol Kulübü, en az 65 milyon avro ile birincilik ödülünün yarısından fazlasına karşılık gelen bir kazanç sağladı.

ŞAMPİYONLAR LİGİ, DÜNYA KUPASI İLE YARIŞIYOR

Açıklamada görüşlerine de yer verilen Profesör Chadwick, UEFA Şampiyonlar Ligi ekonomisinin, geçen yıl Almanya'da düzenlenen FIFA Dünya Kupası ile karılaştırılabilecek düzeyde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bir yıl boyunca yaptığımız araştırmanın ortaya koyduğuna göre, UEFA Şampiyonlar Ligi'nin Avrupa ekonomisindeki değeri 6 milyar avro... İngiltere, İtalya ve İspanya ise son 12 ayda en fazla geliri elde eden ülkeler. UEFA Şampiyonlar Ligi dünyanın dört bir yanındaki futbol hayranları açısından heyecan verici bir etkinlik olmasının yanı sıra önemli bir sponsorluk nesnesi olma özelliğine sahip ayrıca Avrupa'nın ekonomik ve ticari refahına katkıda bulunması açısından da önemli. Çoğu futbolsever, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde ödül gelirlerinin bu sezon önemli miktarda artırıldığının ve bu ödül miktarının kulüpler açısından sıkıntılı dönemden bir çıkış yolu olduğunun farkında değil.”

MasterCard Europe Sponsorluklardan Sorumlu Başkanı Paul Meulendijk da UEFA Şampiyonlar Ligi'nin 1994 yılından bu yana Resmi Sponsoru olduklarını hatırlatarak, Lig'in ekonomik etkilerine ilişkin araştırma yapmanın çok önemli olduğuna inandıklarını ve yapılan araştırmaların, MasterCard'ın spor ticaretinin “kalbinden bilgi veren” önemli bir kuruluş olduğunu doğruladığını belirtti.
"

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı