« Hürriyet.com.tr
MENÜ

UEFA kriterlerine uymayan kulüpler lige alınmayacak

Futbol Federasyonu Başkanvekili Lutfi Arıboğan ve yönetim kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu, lisans sistemi konusunda bilgi verdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

ULUSAL Kulüp Lisans Sistemi ile ilgili bilgilendirme toplantısı dün İstanbul’da yapıldı. Futbol Federasyonu Başkanvekili Lutfi Arıboğan ile hukuktan sorumlu yönetim kurulu üyesi Yunus Egemenoğlu, daha önce kısıtlı bir şekilde uygulanan lisans sistemi konusunda bilgiler verdi.
Süper Lig kriterlerini 2014-15 sezonuna kadar UEFA seviyesine yükseltmeyi amaçlayan federasyon,  yükümlülüklerini yerine getirmeyen takımları Süper Lig’e almayacak. Federasyon, önümüzdeki sezondan itibaren aşamalı olarak uygulayacağı bu tablo doğrultusunda kulüplere ağır para cezası ya da puan silme cezası da verebilecek.
Sadece 7 kulüp
Ülkemizde halen UEFA kulüp lisansına sahip 7 kulüp var. Bu kulüpler, Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor, Bursaspor, İstanbul BŞB ve Kayserispor.

İşte o kriterler

Kulüpler mali, sportif, altyapı, personel ve hukuki sorumlulukları yerine getirmek zorunda. Kulüplerin gecikmiş borcunun bulunmaması, gelir gider tablosunun dengeli olması gibi hususlar yer alıyor. Alt yapı sorumluluğunda ise müsabakaların oynanacağı stadyumlar, antrenman tesisleri ve güvenlik unsurları bulunuyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz