OSMANİYE HABERLERİ

"Üçüz turp" görenleri şaşırtıyor

AA / Menderes Özat
27.02.2016 - 10:42Son Güncelleme :

- Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde çiftçinin tarlasından çıkan üçüz turp, görenlerin ilgisini çekiyor

AA / Menderes Özat

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, bir çiftçinin tarlasından çıkan üçüz kırmızı turp görenlerin ilgisini çekiyor.

Çiftçi Türker Öz'e ait tarlada çalışan işçi Hanife Kara tarafından bulunan turpla kimileri hatıra fotoğrafı çektiriyor, kimileri de öz çekim yapıyor.

Ziraat Mühendisi İsmet Soytorun, AA muhabirine, yapışık şekildeki Kadirli turpunun açık tozlanan tohumlanma veya gövde kısmının büyümesi esnasında sert bir cisme temas etmesiyle oluşabileceğini söyledi.

Şekli değişik turpun nadir görüldüğünü ifade eden Soytorun, "Kadirli'de yaygın olarak üretilen turpun üçe ayrılmış şeklini ilk defa gördük. Genetik yapıdan kaynaklı bir durum olabilir. İkinci bir neden ise gövdenin büyümesi esnasında taş gibi bir cisim gelmiş olabilir" şeklinde konuştu.

Turp Üreticileri Birliği Başkanı Soner Topalhan ise, tarlalarda genelde ikili gördüklerini belirterek, ilk defa üçlü yapı gördüğünü ve halk arasında bunun bereket ve bolluk anlamında değerlendirdiklerini kaydetti.

25 yıldan bu yana turp tarlasında çalışan Hanife Kara da, üçlü yapışık turpu ilk kez gördüğünü ve çok şaşırdığını anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden "Üçüz turp" görenleri şaşırtıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Şubat 2016 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Üçüz turp" görenleri şaşırtıyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı