Ucuz dolarla karaya oturduk, tekstil gemisini yüzdürün

Sadi ÖZDEMİR
16 Şubat 2006 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 20:50

Egeli pamuk, tekstil, konfeksiyon ve dericilerin oluşturduğu eylem komitesinin ’ilanlı isyanı’ İstanbul’daki ihracatçı birliklerinin ortak yönetim kurulunda ele alınacak ve ’ihracatçının hali’ Başbakan’a son kez arz edilecek. Komite Sözcüsü Jak Eskinazi, "Gemi karaya oturdu, durum çok vahim" dedi.

İHRACATIN ve istihdamın lokomotifi konumundaki tekstil ve konfeksiyon sektörü hükümetle son ’makul’ buluşmasına hazırlanıyor. Egeli pamuk, tekstil, konfeksiyon ve dericilerin oluşturduğu eylem komitesinin ’ilanlı isyanı’ pazartesi günü İstanbul’daki ihracatçı birliklerinin ortak yönetim kurulunda ele alınacak. Bu toplantıda ortaya çıkacak ortak görüşler hafta içinde randevu vermesi beklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ’ihracatçının hali’ hafta içinde Başbakan’a son kez arz edilecek. Komite Sözcüsü Jak Eskinazi, "Gemi karaya oturdu, durum çok vahim" dedi. Önceki gün ’Ekonominin lokomotifi raydan çıkıyor, söylenecek söz kalmadı’ sloganlarıyla ve Egeli pamuk, tekstil, konfeksiyon, deri sektörleri adına eylem komitesi imzasıyla yayınlanan ilanın hükümeti ve kamuoyunu uyarma amacı taşadığını söyleyen İzmir Ticaret Odası Başkan Vekili Jak Eskinazi, "Şu anda sektörün durumu malum ve her geçen gün kan kaybediyor" dedi. Daha önce de sorunları dile getirdiklerini hatırlatan Eskinazi şöyle devam etti: "Ancak daha önceki şartlarla bugünkü şartlar çok farklı. Bugün artık durum çok vahim ve asgari müştereklerde birleşmek gerekiyor. Bu gemi karaya oturdu. Acil önleme ihtiyaç var. Biz; ’IMF ile ters düşülsün ya da Merkez Bankası politikalarını değiştirsin’ demiyoruz. Makul adımlar atılsın istiyoruz. Bu sektöre ülkenin ihtiyacı var."

İŞÇİ MEVDUATINI ÖDESİN: Jak Eskinazi, YTL’nin değerlenmesi yüzünden ihracatta zorlandıklarını belirterek, "Değerli YTL en büyük sıkıntımız ve bunu açıkça söylüyoruz. Kurlarla ilgili bir önerimiz; Merkez Bankası’nın yurt dışında çalışan işçilere açtığı 13.5 milyar dolarlık mevduat hesabını kapatıp ödemesidir. Böylece yüklüce döviz çıkışı olabilir ve bu da kurları yukarı hareket ettirebilir. Bunun dışında da çözümler olabilir" diye konuştu. Jak Eskinazi şöyle devam etti: "Ancak şu anda problem o kadar büyüdü ki bu konuların yanında kurun tesiri çok daha fazla öne çıktı. Türkiye’de ne oldu da YTL 5 senede yüzde 78.5 değerlendi. Bunu çok iyi irdelemek lazım. Şu anda Küçük ve orta Boy İşletmelerde ve yan sanayilerde çok ağır bir görüntü var iflaslar, kapanmalar yaşanıyor. Ortam çok bozuldu." eskinazi, Başbakan Erdoğan’dan randevu talep ettiklerini söyledi.

Siyasi irade harekete geçmeli, zaman kalmadı

İSTANBUL Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Pazartesi günü istanbul’da yapılacak ortak yönetim kurulları toplantısında bütün sorunların bir kez daha konuşulacağını söyledi. Orakçıoğlu şöyle konuştu: "Yaklaşık 3 yıldır sıkıntıları anlatıyoruz ama son zamanlarda artık sektördeki sorunlar infial halinde yaşanıyor. Siyasi iradenin bu durumda net bir tavır koyması ve ne yapacaksa bir an önce harekete geçmesi lazım."

TÜSİAD gibi ilan verdik makul bir çözüm arıyoruz

DENİZLİ Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Raşit Güntaş, Egeli ihracatçılar olarak başlatıkları eyleme işçileri katmayacaklarını söyledi ve şöyle konuştu: "Biz işçiyi sokağa indirmek değil soruna makul ölçülerde çözüm bulmak istiyoruz. Sorunlarımızı birçok platformda dile getirdik. Şimdi gazetelere ilan veriyoruz. Geçmişte TÜSİAD’ın yaptığı gibi bu yolla haklarımızı arıyoruz. İşçiyi sokağa dökmek bizim sanayicilik geleneğimize uymaz."
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı