Gündem Haberleri

  Ucuz atlattık

  Hürriyet Haber
  28.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın canlı bombasının Taksim Meydanı'ndaki katliam planı, polisin uyanıklığı sayesinde ucuz atlatıldı. Bombacı öldü, 3'ü polis 11 kişi yaralandı.

  Bebek Katili Abdullah Öcalan'ın yakalanmasından sonra dağılma noktasına gelen PKK, dün İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlediği intihar saldırısı ile katliam yapmak istedi.

  Toplumsal olaylara karşı Taksim Meydanı'nda hazır bekletilen 80 Çevik Kuvvet polisinin içinde bulunduğu otobüslerin yanına yaklaşan kadın terörist, üzerinde bulunan bombaları patlattı.

  Güvenlik şeridini geçmek isterken nöbetçilerin son anda farkederek durdurdukları kadın terörist ölürken, 3'ü polis, 10 kişi yaralandı. Teröristin parmak izinden Saime Kılıç olduğu anlaşıldı.

  POLİS, KATLİAMI ÖNLEDİ

  80 Çevik Kuvvet polisinin içinde bulunduğu otobüslerin önünde nöbet tutan polis memuru, saat 12.35'te, güvenlik şeridine yaklaşan bir kadına 'dur' ihtarında bulundu.

  İhtara aldırmadan, otobüslerin 5 metre uzağında bulunan plastik şeridi geçmeye çalışan 25 yaşlarındaki kadın, polislerin silah çektiğini görünce, paniğe kapılarak, kollarını yana açıp, sırt çantasındaki bombaları patlatacak düzeneği harekete geçirdi.

  3 EL BOMBASI PATLADI

  Savunma tipi 7 el bombasından 3'ünün büyük bir gürültüyle patlaması sonucu, etrafa fırlayan şarapnel parçaları, terörist kadınla birlikte, 3'ü polis 11 kişiye isabet etti.

  4 BOMBA YERE DÜŞTÜ

  Bu arada, parçalanarak ölen kadının sırt çantasında bulunan 4 el bombası yere düştü. Patlamanın duyulmasıyla Taksim Meydanı bir anda ana baba gününe dönerken, yaralılar, çevreden yetişenlerin yardımıyla, Taksim Hastanesi'ne kaldırıldı.

  Yere düşen 4 el bombasını etkisiz hale getiren bomba uzmanları, terörist kadını, üzerinde başka bombalar olabileceği düşüncesiyle, ayağına ip bağlayarak uzaktan kontrol etti.

  ÜZERİNDEN 7 FÜNYE ÇIKTI

  Üzerinde, bomba ateşlemekte kullanılan 7 fünye bulunan terörist kadının cesedi, başka patlayıcı çıkmayınca, olay yerinden kaldırılarak Taksim Hastanesi Morgu'na götürüldü.

  Olaydan sonra araştırma başlatan polis, canlı bombanın Saime Kılıç olduğunu belirledi.

  1KADIN, 1 ERKEK KAÇTI

  İntihar eylemcisi kadın teröristin yanında bulunduğu ve olaydan sonra hızla kaçtıkları ileri sürülen biri kadın iki kişi, bölgede yapılan bütün aramalara rağmen bulunamadı.

  Kaçan kişilerden kadın olanının, 1.65 boyunda, esmer düzgün saçlı, siyah ince kabanlı ve füme renkli etek giydiği, erkeğin ise 25 yaşlarında, 1.70 boylarında, elmacık kemikleri çıkık, siyah gür saçlı, Fenerbahçe takımının sarı-lacivert renklerini taşıyan, sırtında 1907 yazılı mont ve kot pantolon giydiği belirlendi.

  Nişantaşı Valikonağı Caddesi'ndeki bir eve yapılan baskında ele geçirilen iki kişi, eşkallerinin kaçtıkları ileri sürülen kişilere uymadığı için serbest bırakıldı.

  Canlı bombalar hapçı

  PKK'nın 'canlı bomba' olarak kullandığı teröristler, halk arasında 'cesaret hapı' diye bilinen uyuşturucu ilaçlara önceden bağımlı kılınıyor. Eylem öncesi ise ağızdan veya damardan yüksek dozda ilaç veriliyor. Böylece teröristin, caniyane eylemleri rahatlıkla yapması sağlanıyor.

  Uzmanlar, teröristlerin eczanelerde 'yeşil reçete' ile satılması gereken, 'Hipnotik', 'Diazepan' ve 'Norkotikler' gruplarındaki ilaçları kullandıklarını belirtirken, ilaç adı vermekten kaçındılar. Uzmanların verdiği bilgiye göre, teskin edici ve uyku verici özelliği olan bu ilaçlar, aşırı dozda alındığında, kişinin beyindeki merkezi sinir sistemi bloke oluyor. Kontrolu yitiren terörist, örgütün kendisine verdiği görevi yerine getirmekten başka hiçbirşey düşünmüyor.

  Emniyet yetkilileri ise intihar saldırılarında kullanılan teröristlerin, uzun süre uyuşturucu ilaç verilerek bağımlı kılındığını, eylemden kısa süre önce de yüksek doz verilerek canavarlaştırıldıklarını söyledi.

  11 kişi yaralı

  Tedavi altına alınan yaralılar isimleri şöyle: Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Duran Gökçek, Mustafa Tokalaş ve Yılmaz Erdoğan ile Alparslan Göktay (31), Akın Günaydın (39) Ezgi Gürlevik (12), Çiğdem Kılıç (22), Serpil Ercan (24), Esma Yurdakul (21) Göksal Uysal (16) ve soyadı belirlenemeyen Mustafa isimli tinerci çocuk.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı