Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ucuz atlattık

  Hürriyet Haber
  20.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.04.1998 - 00:01

  İçinde 309 yolcu 12 mürettebat bulunan Fransız uçağı, Atatürk Havalimanı' nda pistten çıktı. Güvenlik şeridini de aşan uçak, toprağa çakılarak durabildi.

  Fransa'nın Orly Havalimanı'ndan 309 yolcusu ve 12 kişilik mürretabatıyla havalanan DC-10 tipi dev yolcu uçağı, saat 13.15'te Atatürk Havalimanı'na indi. Deniz yönünden iniş yapan ve hızını alamayan dev uçak, 3 bin metrelik pistten çıktı. ‘‘Stop-way’’ adı verilen asfalt güvenlik bölümünü de geçen Kaptan Pilot J. Varalde yönetimindeki uçağın ön kısmı, toprak zemine saplandı. Uçak, toprak zemine 70 santimetre gömüldükten sonra durabildi.

  Ya patlama olsaydı

  Yolcular, 15 dakika uçakta bekletildi ve daha sonra merdivenler kapılara yanaştırılarak indirildi. İlk yardım ve güvenlik önlemleri alan itfaiye yetkilileri, ‘‘Kaptan Pilot, ‘slide' adı verilen hava yastıklarını hemen açarak yolcuları tahliye etmeliydi. 15 dakika beklemek büyük hata. Ya patlama olsaydı?’’ dediler. Havalimanı 3 saat süreyle kapatılırken hava trafiği alt üst oldu, bir çok uçak Ankara ve İzmir’e indirildi.

  Pilot geç teker koydu

  Teknik yetkililer, ilk belirlemelere göre, kazanın uçağın piste geç tekerlek koyması yüzünden kaynaklandığını açıkladı. Kaza nedeni, yapılacak incelemelerden sonra kesinlik kazanacak. İstanbul Atatürk Havalimanı'nda biri dünkü kazanın meydana geldiği 3 bin metrelik 18-36 pisti, diğeri de Ataköy yönünde yer alan ve ‘sabıkalı pist’ olarak bilinen 2 bin 400 metrelik 06-24 pisti olmak üzere 2 pist bulunuyor.

  Hızını alamadı çamura saplandı

  Orly Havalimanı'ndan 309 yolcusuyla havalanan DC-10 tipi dev uçak, Florya-Sefaköy yönündeki piste indi. Geç tekerlek koyan uçak, hızını alamayarak pist dışına çıktı. Uçak, ön dikmeleri toprak zemine 70 santimetre gömüldükten sonra durabildi.

  Yola 200 metre kaldı

  Fransız uçağı, Şirinevler- Sefaköy arasındaki karayoluna yaklaşık 200 metre kala durabildi. Yetkililer, uçağın yola 60 metre uzaklıktaki uçuruma ulaşarak aşağı kayması halinde, burun üzeri çakılabileceğini ve büyük bir facianın atlatıldığını belirttiler.

  Beddua etmiş

  Fransız yolcu Deyri Bern Adette, İzmir yerine İstanbul uçağına bindirildiğini belirterek, şirkete beddua ettiğini, kazanın bu yüzden meydana geldiğini söyledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı