Dünya Haberleri

  Uçurumdaki 200 iskelet

  Hürriyet Haber
  10.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saraybosna savaşı sırasında Koricanske Stijene’deki derin uçuruma 200 Boşnak ve Hırvat atıldı. Sağ kalma ihtimalini ortadan kaldırmak için bir de üzerlerine el bombaları fırlatıldı. Bosna-Hersekli adli tıp uzmanları 100 katlı bir bina yüksekliğindeki uçurumun dibinde canları pahasına kemik topluyor.

  BOSNA-Hersekli adli tıp uzmanları, Sırp katliamına kurban giden 200 Müslüman ve Hırvat’ın cesetlerini bulmak için hayatlarını tehlikeye atıyor. Bosna Savaşı’ndan kalma kalıntıların izini süren uzmanlar, Koricanske Stijene’de bulunan yüz katlı bir bina yüksekliğindeki uçurumun dibindeki çalışmalarını sürdürüyorlar.

  92 katliamı

  1992’de Sırplar, Müslüman ve Hırvatları bu uçurumdan aşağıya atmış ve öldüklerinden emin olmak için de üzerlerine el bombası fırlatmışlardı. Dolayısıyla, uzmanlar bir yandan yükseklikle, diğer yandan da o dönemde patlamamış bombalarla uğraşmak zorunda.

  Kayıp İnsanlar Komisyonu’ndan Amor Masovic, “Bölgeyi bir dağcı gibi karış karış incelerken, karşılaştığımız en büyük zorluk zehirli yılanlar oldu. Biz burada çalışmak için bu kadar zorluk çekiyoruz. Uçurumdan atılan, kurtulma ya da ailelerini bir daha görme şansları olmayan insanların neler yaşadığını hayal bile edemiyorum” dedi.

  Uzmanların ilk bulduğu iskeletler, uçurumun yarısında tutunup kalmış olanlardı. Bu kurbanların, düştükten sonra sağ kurtulup yukarı tırmanmaya çalışırken üzerlerine atılan bombalarla öldüğü tahmin ediliyor. Ancak bulguların çoğunun üzeri kayalarla kaplanmış durumda. Cesetler vahşi hayvanların da saldırısına uğradığı için kimlik tespiti yapılması son derece zor.

  Kimlik tespiti zor

  Şimdiye kadar yapılan çalışmalardan 102 torba insan kalıntısı çıktı. Uzmanlar bu kalıntıların en az 37 kişiye ait olabileceğini belirtiyor. Torbalar toplandıktan sonra, Ağustos sıcağında 300 metrelik uçurumdan yukarıya taşınıyor.

  O dönemde yakınlarını kaybetmiş olanlar, uçurumun üstündeki yol kenarında çalışmaları izliyor ve çıkanların içinde kendi akrabaları olması için dua ediyor. Ancak kemiklerde DNA testi yapmak için yeteri kadar kalıntı bulunmuyor. Bu nedenle, kimlik tespitinin çok uzun zaman alacağı belirtiliyor.

  102 torba kemik

  YAPILAN çalışmalardan 102 torba insan kalıntısı çıktı. Uzmanlar bu kalıntıların en az 37 kişiye ait olabileceğini belirtiyor. Torbalar toplandıktan sonra, Ağustos sıcağında 300 metrelik uçurumdan yukarıya taşınıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı