Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üçüncü uzay turisti tecrübelerini anlattı

  a.a.
  28 Ekim 2005 - 10:59Son Güncelleme : 28 Ekim 2005 - 10:59

  Rusya'nın uzaya gönderdiği 3. uzay turisti Gregory Olsen ve dönüş yolculuğunda kendisine eşlik eden Amerikalı astronot John Philips ile Rus kozmonot Sergey Krikalev basın karşısına çıktı.

  Moskova yakınlarındaki “Yıldız Kenti”nde düzenlenen basın toplantısında konuşan ekip başkanı Rus kozmonot Krikalev, teknik sorunlara rağmen 11. ekibin başarılı bir çalışma yaptığını belirterek, ”Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki (UUİ) hayatı ve oradaki çalışma koşullarını iyileştirmek için elimizden gelen her şeyi yaptık” dedi.
  Amerikalı astronot Philips de yaptığı konuşmada, “Milliyetimiz ve konuştuğumuz diller farklı olsa da birlikte çalıştığımızda en zor sorunlara bile çözüm bulabiliriz” diye konuştu.

  UUİ'de kimyevi ve biyolojik incelemeler yaptığını ifade eden Philips, tüm incelemelerinin başarılı geçtiğini kaydetti.
  Dünyada 3. uzay turisti olma unvanına sahip Gregory Olsen ise kendisine uzay turisti denmesinden rahatsız olduğunu söyledi. Heyecanı hala üstünden atamayan Olsen, “Bu Yıldız Kenti'ni hiçbir zaman unutmayacağım. Rusları ve Rusya'yı çok seviyorum” diye konuştu.

  Rus “Roskozmoz” Başkanı Anatoliy Perminov da yaptığı konuşmada, Olsen'i örnek göstererek, “Sıradan insanlar istedikleri yaşta uzaya uçabilirler. Şu anda uzaya gitmek isteyen çok sayıda turist sırada beklemekte. En büyük sorun uzay mekiklerimizde az yer olması” dedi. Konuşmaların ardından, iki astronot ve Olsen'e çeşitli hediyeler verildi, üçlüden imza almak için uzun bir kuyruk oluştuğu dikkat çekti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı