Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Üçüncü iddianame kabul edildi

  05 Ağustos 2009 - 16:54Son Güncelleme : 05 Ağustos 2009 - 20:02

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 3. Ergenekon iddianamesini kabul etti. Genelkurmay eski Başkanı Org. Hilmi Özkök'ün Ergenekon davasını yürüten savcılara verdiği ifade de iddianamede yer aldı.

  İŞTE ÜÇÜNCÜ İDDİANAMENİN TAM METNİ

  Ergenekon'un üçüncü iddianamesine eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün ifadesi de girdi. Öz ile Seçen, tefrik edilen darbe girişimleri iddiaları dosyasıyla ilgili olarak, 25 Nisan’da gittikleri İzmir’de, Özkök’ün ifadesine başvurmuştu.

  “Bilgi sahibi” sıfatıyla İzmir Adliyesi’ndeki özel bir odada ifade veren Özkök’ün tutanağının yaklaşık 20 sayfa olduğu bildirilmişti.

  Özkök’ün, "Ayışığı ve Yakamoz konularını biliyordum. Bilgi geliyordu, ancak delil bulamadığım için işlem yapmadım"  ifadeleri iddianameye girdi. Özkök'ün darbe planlarının kendisine slayt şeklinde ulaştığını söylediği bildirildi. Ayrıca Eruygur'un rektörlerle yaptığı görüşmeden haberi olmadığı da ifadede geçiyor.

  DALAN'IN İSMİ YOK

  1454 sayfadan oluşan iddianamede eski Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin, Türk Metal Sendikası eski Başkanı Mustafa Özbek, rektörler, muvazzaf subaylar ve polisler sanık olarak yargılanacak. Ancak aralarında firari Bedrettin Dalan'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıkların ismi geçmiyor. Poyrazköy'deki silahların iddianameye alınmaması nedeniyle Dalan'ın adının iddianameye girmediği öğrenildi

  Sanıklara terör örgütü kurmak ve yönetmek, terör örgütüne üyelik ve cebir ile şiddet kullanarak hükümetin kısmen veya tamamen görevlerini yapmasına engel olmak gibi suçlar yöneltiliyor.

  SUİKAST PLANLARI

  İddianame'nin giriş bölümü, Ergenekon terör örgütü olarak adlandırılan oluşumun eylemleri ve suikast planlarıyla ilgili. Ele geçirilen tüm silah ve mühimmat da bu kısımda yer alıyor.

  2. bölümde ise, şüphelilerin bireysel ve hukuki durumlarıyla, suçlamalara yer verilmiş. Diğer Ergenekon davalarında yöneltilen suçlamalar da yineleniyor.

  Bu iddianamede özellikle, ele geçirilen silah ve mühimmatlar var.

  Bunlar arasında, 14'ü boş 57 lav silahı, 84 top mermisi, 424 el bombası, 175 tabanca 22 uzun namlulu silah, 3 kiloya yakın patlayıcı ve 53 dinamit lokumu bulunuyor.

  SİVAS KATLİAMI VE ERGENEKON

  Sivas katliamının Ergenekon örgütü tarafından gerçekleştirildiği iddialar arasında. Katliamla ilgili yeni görüntülerin de olduğu 3. iddianamede yer alan konular arasında.

  İlk iddianame ise 2 bin 455 sayfadan oluşuyor; emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunuğu 86 sanığı kapsıyordu.

  İkinci iddianame ise, 1909 sayfadan oluşuyor ve 56 sanığı içeriyordu. İddianamenin omurgasını ise, darbe girişimi ve günlükler oluşturuyordu.

  PATRİK MUTAFYAN 'MAĞDUR'

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce üçüncü “Ergenekon” iddiamesinde, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan “mağdur” olarak yer aldı.

  İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildiği Ulusal Yargı Ağı Projesi'nde (UYAP) görülen üçüncü “Ergenekon” iddianamesinde, Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan ve Minas Durmazgüler “mağdur”, Ali Balkız ve Kazım Genç ise “müşteki” olarak geçiyor.

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 167 Yorum }
  • mehmet cemil nuralp 6.8.2009 00:53:58
   bugune kadar yapılmıs butun katliamlar olaylar ergenekonun isidir ugur mumcudan sivas katliamına sabancı suikastına hablemitoglu cinayetine hırant dink suikastı bunları yapmaktaki amacları sagcıyla sogcuyu azdırıp birbirine carptırarak ülkeyi kaosa suruklemek inanmayanlar gecmise bakın
  • raskalnikov moderndünya 6.8.2009 00:26:06
   ANLAMAKTA ZORLANIYORUM, BAZI YORUMCU ARKADAŞLAR DARBE OLSA ZİL TAKIP OYNAYACAK...12 EYLÜLÜ BİLMİYORLARSA YAŞAYANLARA BİR SORSUNLAR...SAĞ DA, SOL DA, İSLAMCISIDA, KEMALİSTİ DE, LİBERALİ DE, TÜRKÇÜSÜ DE, KÜRTÇÜSÜ DE DARBEYE KARŞI ÇIKMALI VE SİVİL DURUŞU SAVUNMALI..
  • sadi han 6.8.2009 00:22:46
   Mustafa Kemal PAŞA'nın kurtardığı memleketi batıranlar da da paşalardı unutulmasın...
  • gökhan yanar 6.8.2009 00:18:24
   Özkök paşama saygılarımı sunuyorum. Adı da üstünde 'paşa' gibi adam. Demokrasiye ve halkın egemenliğine inanmış bir insan.
  • Savaş Yörük 6.8.2009 00:13:25
   Sayın Anadolu ateşi bazı noktalarda eksik yazmış ekleme yapmak isterim; Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun cinayetleri de Ergenekoncuların tertipleridir. Danıştay saldırısı sonrası Başbakanın açıklamalarını hatırlayanlar bu davanın projesini de çözeceklerdir.
  • ismail şen 6.8.2009 00:12:18
   TÜRKİYE KENDİSİYLE YÜZLEŞİYOR.<br>TÜRKİYE DE ARTIK HİÇBİRŞEY ESKİSİ GİBİ OLMIYACAK.<br>TÜRKİYE BAGIRSAKLARINI TEMİZLİYOR.
   
  HaberlerkapışmakampGATAgözaltıdarbe girişimiKuzey KoreABD