Üçüncü Havalimanı ile ilgili bilinmesi gereken her şey

AA
03.04.2016 - 09:44 | Son Güncelleme:

Üçüncü Havalimanı'nda ilk etabın 2018'in başına yetiştirilmesi için 13 binin üzerinde personel çalışıyor. Peki 3. havalimanında neler olacak? İşte tüm detaylarıyla bilinmesi gerekenler...

Anadolu Ajansı'nın son halini havadan görüntülediği havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak. İlk etabı 2018'in şubat ayında açılacak hava limanı projesi tüm hızıyla ilerliyor.

Uçaktan indikten sonra, çıkışın çok kısa sürede olacağı havalimanında çalışmaların ivme kazanması için gerekli bütün personel ve ekipman sağlanmış durumda.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili bilinmesi gereken her şey

Projenin kısa süreli iş programından dolayı projelendirme, altyapı ve üst yapı işlerinin, sahanın farklı bölgelerinde eş zamanlı yürütülmesi tercih edildi.

Bu sayede tasarım, toprak işleri, terminal binası ve diğer destek tesislerinin inşası tüm hızıyla devam ediyor. Terminal binasında kaba inşaat, elektro mekanik sistem montajları, çatı montaj çalışmaları başlarken, bu faaliyetler eş zamanlı yürütülüyor.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili bilinmesi gereken her şey

EN ÇOK PERSONEL VİETNAM VE PAKİSTAN'DAN

Projede an itibarıyla 7 gün 24 saat 13 binden fazla kişi çalışıyor. Türkiye'nin her yerinden ve dünyanın 15 ülkesinden işçinin çalıştığı havalimanı inşaatında en çok yabancı personel Vietnam ve Pakistan'dan.

Çalışmalar için 2 bini yüksek kapasiteli kamyon olmak üzere 3 bine yakın ağır makine ekipman filosu bulunuyor. Proje bu çalışma sahası ve çalışan sayısı bakımından dünyanın en büyük şantiyelerinden biri olarak gösteriliyor.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili bilinmesi gereken her şey

2,5 YILDA 6 MİLYAR EURO'LUK YATIRIM

2,5 yılda 6 milyar Euro'luk yatırımın yapılacağı Üçüncü Havalimanı terminalinin ilk giriş noktalarında x-ray ve arama kapıları bulunmayacak.

Metro, hızlı tren, otobüs gibi ulaşım seçeneklerinin bulunacağı havalimanına D-20 yeni kara yolu bağlantısı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi de araçla ulaşımı sağlayacak.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili bilinmesi gereken her şey

OTURMA ALANLARINDA YEŞİL KONSEPT

Çok geniş ve ferah terminallerin bulunacağı yeni havalimanında oturma alanlarında gerçek bitkilerin yer alacağı "yeşil konsept" kullanılacak. 

İstanbul'daki yeni havalimanında VIP salonu, devlet konuk evi, valilik ve mülki idare binasının tasarımı yapılacak.

 

 

Etiketler: 3. havalimanı


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı