İZMİR HABERLERİ

Üçüncü büyük meydan Karabağlar'a

DHA
01.08.2017 - 11:45Son Güncelleme :

KARABAĞLAR Belediyesi'nin, Cumhuriyet ve Konak Meydanı'ndan sonra İzmir'in üçüncü büyük meydanını yapmak için düzenlediği 'Ulusal Kent Meydanı Kentsel Tasarım Proje Yarışması' sonuçlandı.

DHA

Karabağlar Belediyesi'nin İhsan Alyanak Spor Salonu ile İhsan Alyanak Bulvarı arasında kalan 42 bin metrekarelik alan üzerinde yapacağı 'Ulusal Kent Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması'na yoğun bir katılım oldu. Toplam 35 proje ekibinin yer aldığı yarışmanın jüri başkanlığını Şehir Plancısı Prof. Dr. Emel Göksu yaptı. Diğer jüri üyeleri Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Şehir Plancısı Doç. Dr. Hayat Zengin Çelik, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Peyzaj Mimarı Doç. Dr. Emine Malkoç True, Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Mimar Doç. Dr. Tutku Didem Altun ve Kentsel Tasarımcı Yüksek Mimar Ali Kural'dan oluştu. Danışman jüri üyeleri olarak Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mimar Suphi Şahin, Karabağlar Belediyesi Etüt Proje Müdürü Zeki Yıldırım, Prof. Dr. Cemal Arkon ve Yrd. Doç. Dr. Ahenk Yılmaz ve yedek jüri üyeleri ise Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Altınörs Çırak, Mimar Merih Feza Yıldırım ve Peyzaj Yüksek Mimarı Elvin Sönmez Güler yer aldı

Yapılan değerlendirme sonucunda 73541 numaralı ve 4 sıra numaralı proje birinci olurken, ikinciliği 13502 numaralı ve 10 sıra numaralı proje, üçücülüğü ise 13759 numaralı ve 8 sıra numaralı proje elde etti. Yarışmada mansiyonları 27816 numaralı ve 12 sıra numaralı proje, 21470 numaralı ve 22 sıra numaralı proje ve 42153 numaralı ve 29 sıra numaralı proje kazandı. Ayrıca 6, 13, 21 ve 30 sıra numaralı 4 proje de jüri tarafından satın alınmaya değer görüldü.

10 AĞUSTOS'TA ÖDÜL TÖRENİ VE KOLOKYUM DÜZENLENECEK

Yarışmada dereceye giren eserler, 10 Ağustos'ta Belediye Ana Hizmet Binası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek kolokyumda sergilenecek. Kokteyle jüri üyeleri ve eser sahipleri de katılacak. Ayrıca yarışmaya katılan tüm eserler Belediye ana hizmet binası birinci katında sergilenecek.

"KARABAĞLAR HALKINA HAYIRLI OLSUN"

Yarışmaya ulusal düzeyde toplam 35 proje ekibinin katıldığını ifade eden Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, "Karabağlar'ımıza ve İzmir'e hayırlı olsun. İzmir'e, Konak ve Cumhuriyet Meydanlarının ardından üçüncü büyüklükteki bir meydan kazanılmış olacak. Bunu da İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştireceğiz. Yarışmaya katılanları kutluyorum, ödül alanlara başarılar diliyorum" dedi.

Kente kazandırılacak bir meydan projesinin ulusal düzeyde açılan bir yarışma sonucuyla tespit edilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Selvitopu, "Jüri Başkanı ve üyelerine, bürokratlarımıza da teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa zamanda meydan projesi hayata geçecek ve Karabağlar da kendi meydanına kavuşmuş olacak. Bundan sonra da bu tür benzer çalışmalarda yarışma düzenleyerek projeleri tespit etmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Etiketler: Karabağ

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Üçüncü büyük meydan Karabağlar'a hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ağustos 2017 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üçüncü büyük meydan Karabağlar'a haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:09
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı