Gündem Haberleri

  Üçüncü bin yılın lolitaları

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı moda fotoğrafçısı Pamela Hanson, "Girls" adlı kitabında üçüncü binyılın lolitalarını görüntüledi. Fransız Assouline Yayınevi tarafından Fransızca ve İngilizce basılan kitapta 200 lolitanın fotoğrafı yer alıyor. Gelecek vaat eden lolitaların ortak özelliği, tümünün de masum, saf ve çekici oluşları. Çocuk-kadın karışımı bir görüntü veren genç kızlar, zaman zaman yetişkin bir kadının çekiciliğini de sergiliyor.

  Hanson'un kitabında 1995 yılında Fransız Vogue'u için Marakeş'te verdiği pozlarla ölümsüzleşen Helena Christensen gibi ünlü modellerin yanı sıra, tanınmayan modeller boy gösteriyor. Amerikalı fotoğrafçı kitabının ana malzemesini meydana getiren lolita fotoğraflarını Glamour Italia, Vogue America, Elle ve Marie Claire için yaptığı çekimlerden derlemiş.

  Lolita fotoğralarının bir başka ortak özelliği de, dışarıdan bir göz tarafından izleniyor hissi vermemeleri, bunda da genç kızları görüntüleyen objektifin ardında kadın bir fotoğrafçının bulunması olsa gerek. Sonuçta "Girls" kitabının kahramanları, sayfaları karıştıran okuyucuda hoş ve sempatik duygular uyandırıyor.

  Pamela Hanson kitabında birbirinden güzel lolitaların yanında dünyaca ünlü stilistler, sanatçılar, fotoğrafçılar, ve yazarların "girls" kavramıyla ilgili yorumlarını içeren yazılara da yer veriyor. Mario Testino, Richard Gere, Christy Turlington, Yohji Yamamoto, Oscar de la Renta, Donna Karan ve Sonia Rykiel "girls"ün ne ifade ettiğini Hanson'un kitabı için kaleme alan ünlü isimlerden bazıları. Kitabın yazarı Pamela Hanson'ın da vurguladığı gibi "Girls" post-modern lolitalara adanmış estetik bir yapıt.

  Merak edenler için:
  "Girls" Editions Assouline
  Tel: 0033 1 4260 33 84
  Faks: 0033 1 42 60 33 85
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı