Gündem Haberleri

  Üçüncü aşamada Öcalan serbest

  DIŞ HABERLER
  26.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK elebaşlarından Murat Karayılan, barış müzakerelerinin üçüncü aşaması tamamlandığında Abdullah Öcalan’ın serbest kalabileceğini söyledi. Alman Die Welt gazetesine konuşan Karayılan’ın sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

  2. AŞAMADAYIZ
  “Tarihi bir süreç başladı. Kürt sorununu çözmek ve Türkiye’ye barış getirmek istiyoruz. İran’ın Kürt bölgesinde barış süreci başlatmak istiyoruz. Bu sürecin 1’inci aşaması silahların durması ve Türkiye’den çekilmemizdir. Bu neredeyse tamamlanıyor. Şimdi 2’nci aşama başlıyor, bu özellikle Türk devletini ilgilendiriyor. Ankara, İstanbul ve diğer kentlerde olanlar Türkiye’deki demokratikleşme talebini gösteriyor. Bunun barış sürecine olumsuz bir etkisinin olacağını sanmıyorum. Problem şu ki, Erdoğan’ın iktidardaki AKP’si, kendisini çok önemsiyor. Halkın talepleri AKP tarafından ciddiye alınmıyor. CHP ve MHP bu hatayı kullanabilir. Türkiye’de ‘derin devlet’ diye gizli güçler de bulunuyor. Bu gruplar parmağını sokarsa barış süreci olumsuz etkilenir.

  DEVLETE HAYIR
  (Abdullah Öcalan’ın) tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi halinde, daha aktif bir rol oynayabilir ve bizim hareketimizle daha iyi bağlantı imkanı bulabilir. Barış sürecinin 3’üncü aşaması tamamlandığında herkes özgür olacak, Abdullah Öcalan da. Kürtler için barış, demokrasi ve zafer olacak ama ulusal devlet olmayacak. Böyle bir şey bizim gündemimiz de yok. Her Kürt, bağımsızlık, özgürlük ve ulusal devlet düşünür. Ama biz şunu söylüyoruz, özgürlüğe evet, ulusal devlete hayır. Devlet, şiddetin kaynağıdır ve insanların problemlerini çözmez. Biz ülkeyi değiştirmek istiyoruz. ‘Demokratik bir konfederalizm’ istiyoruz. Her milletten ve dinden insanlar, buna dahil olabilir ve kardeş gibi yaşar.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı