ANKARA HABERLERİ

Ücretsiz olunca hatalar arttı

Sedat CENİKLİ
29.07.2015 - 01:14Son Güncelleme : 25.07.2015 - 14:37

‘Ücretsiz’ olan yol üstü otoparklarda ‘dikey’ parka yazılan cezalara vatandaş tepki gösterirken, araçlarını gelişigüzel park edenler ise trafik akışını engelliyor. Kent trafiğinin yoğun olduğu yollarda yatay biçimde yan yana 2-3 araç park edildiği için trafik aksıyor.

Sedat CENİKLİ

‘Yol üstü ücretli otopark’ uygulamasının protesto edildiği sırada bir gencin otoparkçı kurşunuyla yaşamını yitirmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz otoparka dönüştürülen cadde ve sokaklarda yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. ‘Ücret yok ceza var’ manşetiyle dün, ‘dikey-yatay’ ve yanlış park nedeniyle yazılan trafik cezalarını gündeme getiren Ankara Hürriyet, cadde ve sokaklarda bilinçsiz sürücülerce yapılan hatalı parklar nedeniyle yaşanan sorunları da ele aldı. Başkent, ‘Ücretsiz otopark’ uygulamasında 10 günü geride bırakırken, bazı araçlar kurallara uygun, bazıları ise gelişigüzel park edilmeye başlandı. Araçlarını yatay park etmeyen sürücüler, trafik cezaları ile karşılaşırken; denetim yapılmayan bazı bölgelerde ise yatay sırılar halinde yan yana 2-3 araç park edildiği için trafikte zor anlar yaşandı. Araçlarını hatalı park eden sürücülere tepki gösteren Ankaralılar ise, “Önceden otoparkçılar yüzünden trafiğe çıkamıyorduk, şimdi de yanlış parklar başımıza bela oldu. Hem kaldırımları hem de yolun belli bir kısmını işgal edebiliyorlar” dedi.

Ücretsiz olunca hatalar arttı

KIZILAY’DA ÇİZGİLERE UYULUYOR

Kızılay’da vatandaşlar araçlarını, otopark alanlarındaki ‘dikey’ ve ‘yatay’ çizgilere göre park etmeye devam ediyor.
Kocatepe Camisi’nin yanından geçen Bankacı Sokak’taki otopark alanında araçlar, ‘ücretli’ uygulaması olduğu dönemde çizilen dikey çizgilerin arasına park etse de trafik akışını engellemiyor.
Ücretliyken toptancı araçlarının park etmesine izin verilmediği gerekçesiyle esnafın tepkisine neden olan Olgunlar Sokak’ta da araçlar, yol boyunca çizilen yatay çizgilerin arasına, tek sıra halinde park ediliyor.
Parklar nedeniyle trafik akışının engellenmediği semtte, işletmelerin önünde ise park sırası ikiye çıkıyor.

Ücretsiz olunca hatalar arttı

NECATİBEY’DE 3 SIRA PARK

UKOME kararı olmadığı halde bazı sokakları ücretli otopark olarak işletildiği ve ücretli otopark olan yerlerde de usulsüzce para toplandığı için Ankaralıların şikayetçi olduğu semtlerin başında gelen Sıhhiye’de, ücretsiz uygulamasının ardından araçlar, gelişigüzel park edilmeye başlandı.
Trafiğin yoğun olduğu Necatibey Caddesi’nde, araçlar kurallara uygun olarak yatay biçimde park edilirken, öğle saatlerinde caddedeki park sırası 3’e çıkıyor.
Hanımeli Sokak’ta bilinçsiz sürücülerce kaldırımlar, otopark olarak kullanılıyor. Kaldırım işgali nedeniyle yoldan yürümek zorunda kalan yayalar ise duruma tepki gösteriyor.
Strazburg Caddesi ile Sezenler ve Cihan sokaklarda araçlar; kurallara uygun biçimde, durak önleri ve yaya geçişlerine dikkat edilerek tek sıra park ediliyor.

Ücretsiz olunca hatalar arttı

‘GELİŞİGÜZEL’ PARK ÇİLESİ

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nin yan tarafındaki Adnan Saygun Caddesi’nde, araçlar rastgele park ediliyor. Bazı noktalarda iki sıraya çıkan parklar nedeniyle trafik tek şeritten ilerliyor.
Hasta yakınlarının kullandığı Talatpaşa Bulvarı’nda da araçlar yatay biçimde, iki sıra park edildiği için trafik sıkışıyor.
Bazı araçların yatay bazılarının da dikey park edildiği Denizciler Caddesi’nde park edecek yer bulamayan vatandaşlar araçlarını, kaldırımlara çıkarıyor.

Ücretsiz olunca hatalar arttı

OTOPARK YETMEDİ KALDIRIMA ÇIKTILAR

Büyükşehir Belediyesi’nin kaldırım çalışması başlattığı Tunalı Hilmi Caddesi ve Bestekar Sokak’ta trafik ekiplerince gün boyu denetim yapılıyor. Trafik iki şeritten akıyor.
Tunalı Hilmi Caddesi’nde çalışmanın olmadığı yerlere yatay biçimde, tek sıra parka izin verilirken, kurallara uymayan sürücüler uyarılıyor.
Bestekar Sokak’ta araçlar dikey ve kaldırımı işgal edecek biçimde park ediliyor. Bazı noktalarda ise araçların, ‘duraklama ve park etmek yasaktır’ anlamına gelen levhaların altına park edilmesi dikkat çekiyor.
Tunus Caddesi’nde araç parkları gelişigüzel yapılıyor. Bazı noktalarda yolda çizili yatay çizgilere dikkat edilirken bazı noktalarda ise çizgilerin aksine araçlar dikey olarak park ediliyor.

Ücretsiz olunca hatalar arttı

ÜCRETSİZ PARK TRAFİĞİ RAHATLATTI

Çukurambar’da ‘ücretsiz’ uygulamasına geçildikten sonra otopark sorununun azaldığı ve trafiğin rahatladığı görüldü. Ücretliyken otopark görevlilerince araçların yatay olarak 3 sıra halinde park edildiği 1425. Cadde’de artık araçlar dikey olarak park ediliyor. Uygulama kurallara aykırı olsa da bölgedeki trafik normal seyrinde ilerliyor.

Etiketler: trafik , otopark

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ücretsiz olunca hatalar arttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı