Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ücretlilerin suçu ne

ÖNÜMÜZDEKİ günlerde, vergi oranları indirilecek. Ancak, bu indirimin ücretlilere bir faydası olmayacak. Bilmeyenler için, yapılacak indirimi kısaca özetleyelim.

Anonim ve limited şirketlerin, kurumlar vergisi oranı, yaklaşık yüzde 33 aşağı çekilerek, yüzde 30’dan 20’ye indirilecek. Şirketler ve ortakları açısından sevindirici bir olay...

Konfeksiyoncu, mobilyacı, kitapçı, kırtasiyeci, ayakkabıcı, bakkal, manav, yedek parçacı, saatçi, gözlükçü, kuaför, lokantacı, büfeci, tamirci, nakliyeci, inşaatçı, avukat, doktor, mimar ve kira geliri olanlar gibi gelir vergisi mükelleflerinin, en düşük vergi oranı, yüzde 25 aşağı çekilerek, yüzde 20’den 15’e indirilecek. Tavan oran ise, yüzde 40’dan 35’e indirilecek. Bu da beyannameli mükellefler açısından sevindirici bir olay...

Ücretlilere gelince... Onlara indirim yok. Daha açık bir anlatımla, kurumlar vergisi mükellefleri ve beyanname veren gelir vergisi mükelleflerinin, vergi oranları indiriliyor. Ücretlilerin vergi oranı ise aynı kalıyor yani indirilmiyor. Hatta, 2006 yılında, geliri belli sınırı aşan ücretlilerin, ödeyeceği gelir vergisi artıyor.

İLGİNÇ ÇELİŞKİLER

Bu konuda, bazı kıyaslamalar yapmak istiyoruz.

1- Ücret gelirleri, kaynakta vergilendirildiği için, vergi kaçırma olanağı yok. Oysa diğer gelirler, beyana dayalı olarak vergilendirildiğinden, vergi kaçırma olanağı var.

2- Otomobili olan şirket ya da defter tutan gelir vergisi mükellefi, otomobilin tüm giderlerini masraf yazıp, kazancından düşebiliyor. Otomobili olan ücretli, giderlerinin tamamını, cebinden karşılıyor.

3- Şirket yetkilisi ya da defter tutan gelir vergisi mükellefi, lokantada yemek yiyor ve iş yemeği diyerek, masraf yazabiliyor. Uçağa, otobüse ya da trene biniyor, otelde yatıyor, "işle ilgili" diye bunları da masraf yazıp, kazancından düşebiliyor. Ücretlinin bu tür bir olanağı yok .

4- Bazı şirketlerde; eş ve çocuğa verilen otomobiller, şirkete kaydediliyor. Tüm giderleri, şirketin defterine masraf yazılıyor. Üniversitelerde, otomobili olan öğrencileri çevirip, ruhsatına baksak; çoğunun bir şirkete kayıtlı olduğu görülür. Oysa, ücretlinin, eş ve çocuğu için, bu tür bir olanağı yok.

5- Alınan gömlek ve kravatlar, eşantiyon gösterilip masraf yazılabiliyor. Bilgisayar, kırtasiye ve bazı eşyalar, firmaya alınmış gösterilebiliyor. Ücretlinin bu olanağı da yok.

Çelişkiler, ücretliler aleyhine uzayıp gidiyor.

VERGİ ARTIYOR

- Vergi oranları indirilirken, ücretlilere uygulanan vergi oranlarında bir puan dahi indirim yapılmaması, ciddi bir eksiklik ve haksızlık olarak göze çarpıyor.

- Özellikle asgari ücretlide ve düşük gelirlerde, oran indirimi yapılması gerekirdi.

- İlk dilim olan 7 bin YTL, yasa değişmese, daha yüksek olacaktı.

- Aylık 6 bin YTL, yıllık 72 bin YTL ücret geliri olanın, ödeyeceği gelir vergisi artarken, aynı geliri elde eden beyannameli mükellefin ödeyeceği vergi azalıyor.

Şirketlerin vergisi yüzde 33 indiriliyor. Beyannameli mükelleflerin ise ilk dilimde vergileri yüzde 20 indiriliyor. Öte yandan, ücretlilerde bir puanlık indirim dahi yapılmıyor. Hatta, belli sınırı aşan ücretlerde, ödenecek vergi artıyor.

Peki... Ücretlilerin suçu ne?
X