Ucretler ‘pakete’ giremeyecek

Derleyen: Şebnem TÜRKER
08 Aralık 2001 - 15:17Son Güncelleme : 08 Aralık 2001 - 15:17

2001 yılının sonuna gelirken yalnızca Türkiye'de değil, ekonomik krizle boğuşan Avrupa ve ABD'de de ücret sistemleri değişiyor. Cirolar ve kárlar düştükçe, 'tahvil ve hisse senediyle' süslenen ücret paketleri yerini performansa dayalı ücret sistemlerine bırakıyor. Şirket yönetim kurulları, genel müdürlerin ücretler üzerindeki yetkisini kaldırıp tüm gücü kendisinde topluyor.

Ekonomik kriz ve durgunluk Avrupa ve ABD'de yönetici ücretlerini yeni bir dengeye getiriyor. Büyüme döneminde üst düzey yöneticilere hisse senetleriyle süslenerek verilen ücret paketleri yerini performansa dayalı ücret sistemine bırakıyor.

İşte 'eski mutlu günlerden' çarpıcı bir örnek: Charles B. Wang 1999'da, Computer Associates International'dan 655 milyon dolarlık sınırlı senet ve tahvil almıştı. O yıl tahviller için kötü bir dönemdi ancak düşük performanslarına rağmen zam alan genel müdürlerin sayısı hiç de az değildi.

2001'e gelindiğinde tablo birdenbire değişiverdi. Zayıf ekonomi, tahvil ve bono piyasasındaki ani düşüş sonucunda tren raydan çıktı. Performansa dayalı ücret yeniden gündeme geldi. Şirket performanslarının düşmesiyle birlikte primler ya belli bir orana çekildi ya ta tamamen kaldırıldı.

Siebel Systems'tan Thomas M. Siebel ve Cisco Systems'tan John T. Chambers gibi 'en üst düzey yöneticiler' hissedarların ve çalışanların yanında olduklarını göstermek amacıyla gönüllü ücret kesintilerine gittiler. Chambers 'duyarlı' davranışı nedeniyle ödüllendirildi. Maaşını '1' dolara düşürmesinden üç gün sonra, Cisco yönetim kurulu kendisine iki milyon dolarlık ek hisse senedi verdi.

Sonuçta 2001 yılı şirketlerin hisse senetlerinin değerinin düşmesi ve primlerin tarih olmasıyla sonuçlanıyor. Yıl sonunda maaş ödemelerinde büyük kesintiler ve genel müdür maaşlarında iki haneli düşüşler yaşanması bekleniyor. Ücretlendirme danışmanlık firması Watson Wyatt Direktörü Ira T. Kay, ABD'nin en büyük 1000 şirketinin genel müdür toplam gelirinin 90'lardan bu yana ilk defa 1 milyon doların altına düştüğünü söylüyor.

Peki neden? Yanıtı basit. Yakıtı olmaksızın büyüyen bir pazarda, üst düzey ücretleri daha düşük bir merkeze çekilmeye zorlandı. BusinessWeek dergisinin 365 büyük Amerikan şirketinde yaptığı araştırmaya göre genel müdürler yılda ortalama 13.1 milyon dolar kazandılar. Bu ödemenin neredeyse beşte dördü tahvil ve bono uygulamasından geliyordu. Fakat bu yıl, daha az yönetici iyi bir gelir şansı yakalacak gibi görünüyor.

Ücretlendirme uzmanı Alan Johnson ‘‘Bu yıl hiç kimse yönetim kuruluna gidip, ben biraz ekstra istiyorum diyemeyecek‘‘ diyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı