Ücret adaletsizliği 2006'da bitebilecek

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında, memurların ücret dengesizliğini gidermek için alınan Yetki Yasası çerçevesinde yapılan çalışmalar da ele alındı. Maliye Bakanı Sümer Oral ve Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, çalışmalarla ilgili bilgi verirken, Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, bundan önce alınan Yetki Yasası'nın süresinde kullanılamaması yüzünden milletvekillerinden tepki aldıklarını hatırlattı. Memur maaşlarındaki dengesizliğin her grup farklı düşündüğünü için TBMM'de kanunla çözülemeyeceğine vurgu yapan Keçeciler, 1972'den beri sorunun KHK ile çözüldüğünü ifade etti. Keçeciler, hükümetin yeni tepkilere maruz kalmaması için yetkinin süresi içinde kullanılması ve KHK'nın 13 Temmuz'a kadar çıkması gerektiğine dikkat çekti.

Oral ise, personel rejiminin dört kanunla düzenlendiğini ve bunlar arasındaki dengenin korunduğunu bildirdi. Her memura belli oranlarda artışlar sağlamak suretiyle denge kurulacağını ifade eden Oral, bunun için dört sene içinde tamamlanacak kademeli bir düzenleme öngördüklerini açıkladı. Bu düzenlemenin bütçe içinden sağlanması gerektiğinin altını çizen Oral, iyileştirmenin bütçe dışından yapılması halinde IMF ile yeni sorunlar yaşanacağını belirtti. Oral, düzenlemenin ekonomik programı aksatmayacak şekilde yapılması gerektiğinin de altını çizdi. Her bakanın kendi personeli ile ilgili sorunları anlattığı toplantıda ayrıntılar Maliye Bakanı Sümer Oral, Devlet Bakanı Recep Önal ve Bayındırlık Bakanı Koray Aydın'dan oluşan komisyona bırakıldı. Komisyon çalışmalara son şeklini vererek, kararnameyi en kısa zamanda onay için Çankaya Köşkü'ne gönderecek.

Sene sonunda kamu işçisiyle memur arasındaki maaş farkını 2.6 kattan 2'ye indirmeyi hedefleyen hükümet, 2006 yılına kadar maaş dengesini sağlamayı planlıyor.

Toplantıda ayrıca Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan da asgari ücretin azlığından yakındı. Bunun üzerine Salı günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması benimsendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı