Gündem Haberleri

  UCM, Kaddafi'nin tutuklanmasını görüşüyor

  BBC Türkçe
  16.05.2011 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Libya, Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısının, Muammer Kaddafi de dahil üç üst düzey Libyalı yetkiliyi tutuklama kararı çıkarma çabasını sert bir dille eleştirdi.

  UCM, Kaddafinin tutuklanmasını görüşüyor

  Başsavcı Luis Moreno-Ocampo'nun üç Libyalı yetkili hakkında savaş suçu gerekçesiyle tutuklama emri çıkarılması talebini görüşen Lahey merkezli mahkeme, kararını henüz açıklamadı.

  Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim ise mahkemenin şimdiye kadarki faaliyetlerinin sorunlu olduğunu ve özel olarak Afrikalı politikacıları yargılamak için kurulduğunu iddia etti.

  Başsavcı Moreno-Ocampo ise mahkemeye sunduğu 74 sayfalık raporda Kaddafi'nin kontrolündeki güçlerin şubat ayından bu yana sivillere yönelik saldırılarının savaş suçu oluşturduğuna dair delillerin tutuklamaları gerektirdiğini savunuyor.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin tutuklama emri çıkarmayı görüşeceği diğer iki kişi ise Kaddafi yönetminin istihbarattan sorumlu yetkilisi ve Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi.

  Kararı ciddiye almayacaklarını belirten Libya hükümeti, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin otoritesini kabul etmeyen ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin de bulunduğunu hatırlattı.

  Şimdiye kadar çoğunlukla Afrika ülkelerindeki savaş suçlarını gündemin alan mahkemenin yargıladığı ülkeler arasında Uganda, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Darfur, Fildişi Sahili, Kolombiya, Irak, Filistin ve Kolombiya gibi ülkeler var.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı