Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

“Uçkur düşkünü hıyar” IMF’de devrim yaptı

“KAHROLSUN emperyalizm” narasıyla birlikte, kendisine ayakkabı fırlatan gence, “gençliğimizde biz de yapardık” diyerek, gülüp geçiyor.

Otel çalışanına cinsel tacizden başı derde giren IMF Başkanı Strauss-Kahn geçen yıl İstanbul’da bir üniversitede konferans verirken saldırıya uğruyor. Yumurtalara hedef olan bizdeki politikacılar gibi, o genci mahkemeye vermek yerine, saldırıyı hoşgörüyle karşılıyor.
Dünya onu şu anda yerin dibine batırıyor. Bu onun ilk macerası da değil. Elleri kelepçeli halinden sonra artık ne IMF Başkanlığı kalıyor, ne Fransa Cumhurbaşkanlığı adaylığı. Onun o koltuklara dönmesi için vakit artık çok geç.
Ferhat Boratav’ın dün CNN TÜRK’teki vurgusuyla, daha on beş gün önce Fransa’da ödül kazanıyor. Gaf Ödülü, Başkan Ayağı Yalayan Ödülü gibi, gerçek olaylarla dalga geçen ödül kampanyasından Kahn’ın nasibine de, “Uçkur Düşkünü Hıyar Ödülü” düşüyor.
Ödülün ne kadar isabetli olduğu ortada.

IMF’DE DEVRİM

Bununla birlikte, “vur, fakat dinle” zamanı.
IMF’nin ne olduğu belli. Elli, altmış yıl emperyalizmin en güçlü kollarından biri. Hele de, borç tuzağına düşürerek, özellikle gelişmekte olan ülkelerin sömürülmesinde acı reçeteleriyle ün salan bir kurum. O ülkelere sunduğu ekonomik önlemlerle hükümetlerin düşmesine, rejimlerin değişmesine katkısı büyük.
Kahn IMF’nin bu niteliğini değiştiriyor. IMF’ye ilk kez sosyal içerik kazandırıyor. Acı ekonomik reçeteleri o ülke halklarını düşünerek hafifletiyor.
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile ortak toplantı yaparak, çalışan geniş kitleleri düşünüyor.
Ekonomik krizde zora düşmüş ve geri kalmış ülkelere yardımda bulunmak üzere, gelişmiş ülkelerden 750 milyar dolar topluyor.
Amerika’ya rağmen, Avrupa ile iyi diyalog içinde. AB’nin yeniden yapılanmasına çalışıyor. Kısaca, IMF’de devrim yapan adam.

FRANSIZ OTELİ

Yaptığının affedilir yanı yok.
Yine de, komplo teorileri devrede. New York’ta taciz olayının meydana geldiği otel Fransızlara ait. Komplocular, olayın ardında kendisine en büyük rakip olan Sarkozy’nin parmağını arıyor. Anlamsız. Daha önce benzer maceralardan geçmiş biri için komploya gerek yok.
Kahn Türkiye ile ilişkilerinde de yumuşak. Türkiye-AB ilişkilerine daha anlayışla yaklaşıyor.
IMF’ye elini vermiş, kolunu kaptırmış az gelişmiş ülkelere geçmiş olsun.

“Engin tecrübeden istifade etmek”

KASIM 2002, seçimlerden iki hafta sonra. Tayyip Erdoğan yanında Vecdi Gönül ve Hüseyin Çelik. Ankara Kuleli Sokakta’ki ofisinde Süleyman Demirel’i ziyaret ediyor. Erdoğan ziyaret sonrasında açıklama yapıyor:
“Kendilerinin engin tecrübelerinden istifade etmek istedik. Engin tecrübeleri olan, söyleyecek sözleri bulunan büyüklerden her zaman istifade edeceğiz”.
Demirel’in kendisine bir tavsiyesi olup olmadığı sorusuna Erdoğan:
“Şüphesiz. Olumlu yaklaşımları oldu. İçte ve dışta atılacak adımlarla ilgili tavsiyeleri oldu”.
Bu görüşmeden bir yıl sonra Demirel Amerika’ya giderken, Erdoğan’ı Başbakanlıkta ziyaret ediyor. Demirel’i dönemin bakanlarından Cemil Çiçek kapıda karşılıyor. Bir saat süren görüşmede Cemil Çiçek ile Vecdi Gönül var.
Görüşmeden sonra Erdoğan aşağıya iniyor, Demirel’i kapıya kadar uğurluyor.
Büyüklerin engin tecrübesinden istifade eden Erdoğan şimdi her fırsatta o engin tecrübeyi yerden yere vuruyor. Bazen “akıl hocası”, bazen “ikinci milli şef” sataşmalarıyla ve akla ne gelirse.
Erdoğan’a, bir zamanlar Demirel ile içtikleri su ayrı gitmeyen bay ve bayan gazeteciler eşlik etmekte yarışıyor.
Ne vefa ama.

TOBB’da dün farklı bir şey oldu

KISA adı TOBB, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Anadolu sermayesinin kalbinin attığı yer. Geleneksel olarak muhafazakar eğilimde. Sağdan gelen liderleri bağrına basan bir örgüt.
Dün TOBB’un genel kurulunda Başbakan Erdoğan’dan sonra, kürsüye Kemal Kılıçdaroğlu geliyor. TOBB’da dün bir şey oluyor. İlk kez sosyal demokrat bir lider ciddi alkış alıyor. Gerçi salonda Erdoğan yok ama, bakanları orada.
Bununla kalmayan bazı TOBB üyeleri, “bizim şehre ne zaman geliyorsunuz” diyerek, Kılıçdaroğlu’nu bölgelerine davet ediyor.
Bu dönemde alkışlar ve davetler, hele de iş adamları için büyük cesaret istiyor. Hani, ne olur ne olmaz, onların iş yerlerine anında vergi uzmanları filan.
TOBB’da dünkü hava böyle ise, Türkiye sanki başka havaya gidiyor. O zaman o anketler ne?

X