GeriSpor UCI Başkanı'ndan Armstrong yalanlaması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

UCI Başkanı'ndan Armstrong yalanlaması

UCI Başkanı'ndan Armstrong yalanlaması
refid:21524344 ilişkili resim dosyası

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Başkanı Pat McQuaid, Fransa Bisiklet Turu'nu 7 kez kazanan ABD'li bisikletçi Lance Armstrong'un doping test sonucunu gizlediği iddiasını yalanladı.

UCI'nın Hollanda'daki yıllık toplantısında delegelere seslenen başkan Pat McQuaid, Fransa Bisiklet Turu'nu 7 kez kazanan ABD'li bisikletçi Lance Armstrong dahil hiç kimsenin pozitif doping numunesini gizlemediğini vurgulayarak, bu yöndeki iddiaları kati surette reddetti.

McQuaid, ABD Anti Doping Ajansı (USADA) tarafından UCI'ya gönderilen, Lance Armstrong'un ömür boyu spordan men edilmesine ve 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğuna mal olacak herhangi bir kanıt dosyası olmadığını belirtti.

McQuaid, kendisine raporların ulaşması ve UCI'nın avukatlarının raporları “güçlü ve belge eklenmemiş” olarak değerlendirmesi durumunda, Armstrong'a uygun yaptırımların uygulanacağını kaydetti.

Doping yaptığı gerekçesiyle 2006 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu unvanı elinden alınan ABD'li Floyd Landis, vatandaşı Armstrong'un 2001 yılındaki İsviçre Bisiklet Turu sırasında kanında, EPO olarak da bilinen, yasaklı “erythropoietin” maddesi tespit edilmesine rağmen Armstrong'un, dönemin UCI Başkanı Hein Verbruggen'e rüşvet vererek, olayın üstünü kapatmasını istediğini iddia etmişti. Verbruggen ve Armstrong ise iddiayı yalanlamıştı.
Armstrong'un eski takım arkadaşı Tyler Hamilton da 2001'de Armstrong'un doping test sonucunun pozitif çıktığını ama Armstrong'un kendisine, bunun problem olmadığını çünkü “işin icabına bakıldığını” söylediğini ileri sürmüştü.
Geçen ay Armstrong, tüm iddiaları reddetmiş fakat USADA tarafından yöneltilen suçlamalara karşı mücadele etmeyeceğini açıklamıştı. Armstrong'un 14 yıllık kariyerindeki başarılarını silen ve ömür boyu spordan men eden USADA, ünlü pedalın 1996'dan beri EPO, stereoidler ve kan nakli yoluyla doping yaptığına inanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle