NEVŞEHİR HABERLERİ

Uçhisar’da Öpa Çalışmalarına Başlandı

IHA
15.07.2015 - 17:40Son Güncelleme :

NEVŞEHİR'İN MERKEZ İLÇEYE BAĞLI UÇHİSAR BELDESİNDE ÖPA ÇALIŞMALARINA BAŞLANILDI.

IHA

Nevşehir’in Uçhisar kasabasında ’Eski Köy Meydanı Alanında Çevre Düzenleme ve Sokak Sağlıklaştırma’ projesi kapsamında toplantı düzenlendi.
Uçhisar kasabasında Aşağı Mahalle’de bulunan Koruma Amaçlı İmar Planı’nda ÖPA (Özel proje alanı)’ ndaki kentsel tasarım projesi ile ilgili toplantı yapıldı. Toplantıya Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, eski köy meydanında bulunan mülk sahipleri, proje müellifleri, şehir plancıları, belediye fen işleri personeli ve vatandaşlar katıldı.
Toplantıda konuşan Belediye Başkanı Kararaslan, “Kasabamızda Koruma Amaçlı İmar Planı içinde üç adet ÖPA bulunmaktadır. Bunlardan biri olan ÖPA-3 Eski Köy Meydanı Projesidir. Bu proje alanı Uçhisar’ın Nevşehir yoluna doğru uzanan alanlardaki kentsel gelişmenin varlığından önce köy meydanı olarak kullanılan meydanda bulunan, izleri olan ya da tamamen yok olmuş çeşme/yalak, cami, fırın gibi meydanı tamamlayan her türlü ögeyi içerir. Amaç, günümüzde etkin olmasa da geçmişin izlerini taşıyan bu alanın yakın çevresiyle birlikte korunması, geliştirilmesi ve yaşatılmasıdır. ÖPA Projelerinin teknik uygulaması Çevre Düzenleme Projesi ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile birlikte yürütülür. Böylece köy meydanını oluşturan unsurlar günümüze kazandırılırken bu ögeleri içeren yollar, parklar ve tüm çevresinin de ÖPA Projeleriyle bütünlük içinde olması amaçlanır. Dünyada ve ülkemizde örnekleri olan bu tip projeler var. Eski Köy Meydanı Alanında Çevre Düzenleme ve Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ni, 10 Ağustos tarihine kadar tamamlayıp, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunacağız. Proje uygulandıktan sonra ümit ediyorum ki, Uçhisarımız yeni bir hüviyet daha kazanacaktır. Bu projeyi başarılı bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum” dedi.
Toplantıdan sonra eski köy meydanı alanında mülk sahipleri, mimarlar, şehir plancıları, belediye fen işleri personeli ile yerinde incelemelerde ve tespitlerde bulunuldu.
Mülk sahipleri gerçekleştirilen toplantıdan ve sergilenen işbirliğinden dolayı Başkan Karaaslan’a teşekkür etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden Uçhisar’da Öpa Çalışmalarına Başlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2015 tarihinde saat 17 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uçhisar’da Öpa Çalışmalarına Başlandı haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR İLÇELERİ

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  07:52
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:00
Sayfa Başı