Ege Haberleri

  Uçanyol 1 yılda tamamlanacak

  İZMİR (DHA)
  17.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uçanyol'un yeni ihalesi yapıldı, 6 teklifin verildiği ihalede en düşük teklif 13,8 milyon TL oldu.


  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Konak Tüneli projesi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı Uçan Yol ihalesini, projesini revize ederek 1.2 kilometrelik bölümü için yeniden ihale yaptı. İhaleye altı firma teklif verdi.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kamuoyunda “Uçanyol”adıyla bilinen Yeşildere Caddesi'ne “Viyadük” ile bağlanarak Buca üzerinden Otogar'a bağlantı sağlayacak 7.5 kilometrelik “Ekspres” güzergahın Onat Caddesi'ne kadar olan 1.2 kilometrelik bölümü için yapım ihalesi gerçekleştirdi. İhale için 10 firma dosya satın aldı, 6 firma katıldı. İhalede en düşük teklifi 13 milyon 824 bin 927 TL ile Barankaya İnş.-As İnş. ortak girişimi verdi. Ferruh Fırat Karayılanoğlu İnş. ve Müh. 18 milyon 785 bin 787 TL, Atak İnş. - Özkan Müh. İnş. ortak girişimi 17 milyon 218 bin 111 TL, Yapı Proje Merkezi Tic. ve San. A.Ş 18 milyon 775 bin 895 bin TL,, Geotem Jeoteknik Müh. Müş. Ltd. Şti 15 milyon 348 bin 153 TL, Ali Yetiş Yetiş Müh. ve İnş. Firması-Selfa Yapı İnş. ortak girişimi 15 milyon 397 bin 570 TL teklif verdi. Komisyonda inceleme aşamasında olan ihalenin tamamlanıp yer tesliminin yapılmasının ardından başlayacak yapım çalışmaları 360 günde tamamlanacak.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Konak tünelleri projesi nedeniyle önceki projesi üzerinde bir revizyon gerçekleştirmişti. Yeni düzenlemeye göre İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı viyadük, Yeşildere Caddesi üzerinde karayollarının yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak.
  Uçanyol için 20 Eylül 2011 tarihinde ihale yapıldı. Ancak, Karayolları Genel Müdürlüğü, aynı süreçte Konak Tünelleri projesi devre soktu. İki proje çakışınca Büyükşehir Belediyesi ihaleyi iptal etti. Uçanyol'un yapımını da Karayolları Genel Müdürlüğü'nün üstlenmesi beklenirken bu gerçekleşmedi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi projeyi revize etti.

  UÇANYOL'LA İLGİLİ BİLGİLER
  Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “Uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi'nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi'nden Onat Caddesi'ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca'ya giriş yapılıp üst bölgelerine gidilebilecek hem de Buca'dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. Buca ilçesinin yıllardır özlemini çektiği alternatif yol, bu çalışma sayesinde yaşama geçirilmiş olacak. Projenin Otogar'a kadar uzanacak diğer kısımları için de yeni imar yolları oluşturmak üzere çalışmalara başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bölgede toplam 17.7 milyon TL'lik kamulaştırma gerçekleştirdi.

  TRAFİĞİN RAHATLAMASINA KATKISI OLACAK
  Projenin gerçekleşmesiyle, hem kent merkezi hem de Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi'ni kullanarak Buca'ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ndeki trafik yoğunluğuna girmeden “kestirmeden” Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT'e ulaşabilecek. Yine Buca'dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek. Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak. Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi'ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi'ne çıkarak istedikleri yere gidebilecekler. 7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca'dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden Otogar'a ulaşım kolaylaşmış olacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı