Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Uçan kuş

“UÇAN kuşa borcun var deseler” anlarım. Sen de kuşsun Kartal’ım. Atmacadan borç almış, kekliği düz ovada avlarken parayı düşürmüş ya da Kuştepe’de gezerken çantayı kapkaççıya kaptırmış olabilirsin. Ama devlete, millete, şirkete ve özellikle de kendi başkanına nasıl bu kadar borcun olur? Tefeciye kanadını mı kaptırdın? Kimler ibra etti bütçeni de 181.357.189 TL borçlandın...

Beşiktaş futbol takımı, “bu borç benimdir” diyor. Önce taraftara olan futbol borcunu ödeyecen sonra da kalem kalem diğerlerini silecen. Kartal oyunun başında hızlı ataklarıyla yol yorgunu Lugano’nun ayağını pasını siliyor. Oyun anlayışı, diğer maçlara göre biraz daha farklı. Futbol topu Beşiktaş’ın ayağındayken yerlerde sürünmüyor.
Yapılan ortalar ve zaman zaman atılan uzun paslar seyredenlere keyif veriyor. Adam markajında etkili Beşiktaş. Ernst, Fink hatta Yusuf bile top rakipteyken pres yaptı. Yalnız, adam adama oynamanın dezavantajı olan geriden çıkan sürpriz adamlar Beşiktaş’ın başına bela. Bu şekilde Gökhan, Fenerbahçe’nin ilk ciddi gol pozisyonunu yakaladı. Ah be Serdar Özkan’ım, özkaynağım... Kaçırma artık şu golü... Kaptırma artık formanı... Sürekli ol Beşiktaş’ta... Kaptanı ol, jübileni yap doğduğun yerde...
Özlemiştik Bobo’yu
Bobo, “Yeter artık bu kadar gol orucu, biraz da zekat ve fitre verelim, haftaya da bayramda kurban keselim” diyerek çakıyor topu Fenerbahçe’nin çatalına. İşte budur. Forvetler kötü oynayabilir. Her maçta takımlarına aynı katkıyı sağlayamayabilir. Ama gol aralığını bu kadar uzatmamak lazım.
Beşiktaş’ta Ekrem’in diriliği, Ferrari’nin soğukkanlılığı, Ernst’in takım oyuncusu olma özelliği galibiyetin faktörlerinden. Sezon başından beri hiç olmadığı kadar kararlı Beşiktaş. “Lig yeniden başlasın” diyor, coşuyor, gollerini sıralıyor, taraftarını da coşturuyor.  
Emre’nin hiddetini anlamak mümkün değil. Ernst’i topla dövüp, hakeme de “önümden çekilmiyor” diye sitem ediyor. Fırat Aydınus genç bir hakem ama bunu yemez. Emre’nin bir pozisyonmda kendi takım arkadaşlarıyla girdiği tartışma da cabası. Emre, sana Türk futbolunun ihtiyacı var. Futbolunu herkes takdir ediyor. Ama gereksiz çıkışlarınla bazen sevenlerini üzüyorsun. Orta sahada Cristian, sol kanattaki Santos ve Alex diğer maçlarda gösterdikleri top kullanma becerisini tekrarlasalar, belki de F.Bahçe ilk golünü atacak ve oyunun seyri tamemn değişecek. Mehmet Topuz uzaktan şut arayışlarıyla dikkat çekiyor ama takımıyla biraz daha kaynaşması lazım. Kazım, maçın bitiş düdüğünü hakemden önce çaldı. Yan hakemle olan diyaloğuyla oyunun dışında kaldı. Moralman bitirdi takımını. Daum, artık bu oyuncusuna ne kadar destek verir bilinmez.
Dün akşam favori olarak gösterilen Fenerbahçe’nin farklı mağlubiyetine şahit olduk. Futbol böyle bir oyun işte. Derbi dedikleri maçların da favorisi yok. Olmadı, olmayacak.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI