« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uçan kayakçı Janne Ahonen

Kayakla atlama kış sporlarının en zorlarından ve en heyecanlılarından birisi. Özellikle Finlandiya’da kayakla atlamaya neredeyse bir milli spor gözüyle bakılıyor. 10 yıldır Finlandiya’nın en başarılı kayakla atlayıcısı Janne Ahonen (28), iki hafta sonra Torino’daki kış olimpiyatlarında favorilerden biri olacak. Ahonen, ocak başında en prestijli yarışma kabul edilen 4 Tramplen’de dördüncü şampiyonluğunu kazandı.

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME
Karsız yaz aylarında bile tehlikeden uzak durmayıp otomobil yarışlarına katılan Ahonen, geçen yıl 240 metrelik atlayışıyla da bir dünya rekoru kırmıştı.

Janne Ahonen, tramplende kayışına başlıyor. Giderek hızlandıktan sonra tramplenin ucundan havalanıyor. Yaklaşık üç saniye havada süzülüyor. Bu sırada televizyon başındaki ve tribündeki seyirciler heyecan içinde. Bu üç saniye onlara saatler gibi geliyor. Ama Ahonen 141,5 metrelik bu uçuştan sonra yıllardır yaptığı gibi soğukkanlılıkla karlı zemine konuyor. Finli sporcu bu başarılı atlayışıyla zoru başarıyor ve kayakla atlamanın en prestijli yarışması "4 Tramplen"in Avusturya Bischofshofen’deki dördüncü ve son ayağını kazanıyor.

Kayakla atlama, kış sporlarının en heyecanlılarından birisi. Türkiye’de hiç yapılmadığı için sporseverler ancak Kış Olimpiyatları sırasında bu korkusuz sporcuları izleyebiliyor. Janne Ahonen ise son 10 yılın en başarılı kayakla atlayıcılarından birisi.

16 YAŞINDAN BERİ HEP ÖN PLANDA

Ahonen, 1994’te Norveç’in Lillehammer kasabasındaki Kış Olimpiyatları’nda 16 yaşında adını duyurduğundan beri hep ön planda yer aldı. Dünya Şampiyonası ve Dünya Kupası’nda hep ilk sıralardaydı. 1953’ten beri aralıksız düzenlenen 4 Tramplen yarışması ise Ahonen için ayrı bir önem taşıyordu. Yılın son günlerinde başlayıp yeni yılın ilk günlerinde sona eren ve dört ayrı şehirdeki dört yarıştan oluşan 4 Tramplen’de 1999, 2003 ve 2005’te üç genel klasman şampiyonluğu yaşamıştı.

Geçen yıl Oberstdorf (Almanya), Garmisch-Partenkirchen (Almanya) ve Innsbrück’daki (Avusturya) üç ayağı kazandıktan sonra Bischofshofen’de (Avusturya) ikincilikte kalmıştı. Genel klasman şampiyonluğunu kazanmakla birlikte dört ayağı birden kazanan ilk kayakçı olma şansını kaçırmıştı. Bu yüzden geçen 29 Aralık’ta başlayan 4 Tramplen’e çok iddialı başladı. Ancak, ilk üç ayak sonunda, Çek rakibi Jakub Janda’nın iki puan gerisindeydi. Bischofshofen’deki son ayakta ise yaptığı 141 ve 141,5 metrelik iki atlayışla hakemlerden 293 puan almayı başardı. Böylece dört ayaktan sonra iki sporcunun da 1081.5 puanla birinciliği ilan edildi.

Bu dördüncü şampiyonlukla Ahonen, şimdi 4 Tramplen’de en fazla şampiyonluk kazanan kayakçı unvanını idolü Alman Jens Weissflog’la paylaşıyor: "Kayakla atlamaya doğup büyüdüğüm Lahti’de 7 yaşında başladım. Çevremde beni özellikle teşvik eden birisi yoktu. Bu spora başlamam için en büyük ilham kaynağı o zaman Doğu Almanya forması giyen Weissflog’du."

240 METRE İLE REKOR ONUN ELİNDE

Şu aralar, 9 Şubat’ta başlayacak Torino’daki Kış Olimpiyatları’na hazırlanan Finli kayakçıya telefonla ulaştığımızda son derece yoğun bir antrenman programının ortasındaydı. "Olimpiyatlara çok az vakit kaldı. Şimdi de bir kondisyon idmanındayım. 4 Tramplen’de görüldüğü gibi sanıyorum baskı altında olduğum yarışlarda daha iyi performans gösteriyorum."

Ahonen 12-20 Şubat arasında Torino’da ilk Olimpiyat şampiyonluğunu kazanmak için uğraş verecek. Bu kadar başarılı bir kariyere karşın Olimpiyatlarda bir türlü yüzü gülmedi. Bu sefer hem 90 metrelik hem 120 metrelik tramplenlerde hem de takım yarışmasında bu şanssızlığı kırmak istiyor.

Geçen yıl Slovenya’daki bir yarışta 240 metre atlayarak dünya rekoru kıran Ahonen bu konuda da son derece mütevazı: "Çok özel bir atlayış değildi. Bu işi 20 yıldır yapıyorum. Atlarken özel bir heyecan da duymuyorum. Zaten atlayış sonunda da düşmüştüm."

Ahonen, bu arada karsız yaz aylarında bile boş durmuyor. Çim tramplende atlamayı sürdürüyor. Boş zamanlarında motosiklete biniyor. Bu kadar da değil. 2002’den beri her yaz İskandinavya’da çok güçlü motora sahip araçlarla yapılan drag yarışlarına katılıyor.

Şampiyon kayakçı tüm bu başarılı sonuçların arasında mutlu bir evliliği de sürdürmeyi başarıyor. Şimdi herkes dört yaşındaki oğlu Miko’yu kayakla atlamaya teşvik edip etmeyeceğini merak ediyor.

KAYAKLA ATLAMANIN PÜF NOKTALARI

DENGE, CESARET VE KONSANTRASYON


Kayakla atlama, kayakta kuzey disiplini yarışlarından biri. Sporcular 90 metrelik küçük ve 120 metrelik büyük tramplende ikişer atlayış yapıyor. Önce 15 saniye hız alarak tramplenden aşağı doğru kayıyor sonra da azami 80 santimlik ve altı kiloluk kayaklarını "V" şeklinde tutarak atlayışı gerçekleştiriyorlar. Bir jüri, bu atlayışları hem yere indikleri mesafe hem de stilin düzgünlüğüne göre değerlendiriyor. Kayakçılar küçük tramplende saatte 80 km, büyük tramplende 90 kilometre hıza ulaşıp havada iki buçuk üç saniye kalabiliyor. Mükemmel bir atlayış için sporcuların denge, cesaret ve konsantrasyon öğelerini bir araya getirmesi şart.

BİR TEK OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU EKSİK

 Dünya Şampiyonası’nda ikisi bireysel beş altın madalya. Ayrıca bir gümüş ve iki bronz madalya.

 Dünya Kupası’nda 32 yarış birinciliği, 2004 ve 2005’te iki kez genel klasman şampiyonluğu.

 Kayakla atlamanın en prestijli yarışmaları Dört Tramplen’de bu yıl dördüncü genel klasman şampiyonluğunu elde edip Alman Jens Weisflog’un rekoruna ortak oldu.

Bunları da Beğenebilirsiniz