Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Uçan arabalar artık o kadar uzak değil

  Hürriyet Haber
  11.05.2013 - 12:51 | Son Güncelleme:

  Bilim kurgu filmlerinde her görüldüğünde ‘Ne zaman yapacaklar?’ diye düşünülen uçan arabaların artık filmlerden gerçek hayata geçmesine az kaldı. Terrafugia şirketi yarı sedan yarı özel jet iki koltuklu, 4 tekerlekli ve kanatlı Transition model aracın 2 yıl içinde satışa çıkacağını açıkladı. Bu araç uçabilme özelliğiyle beraber karada da normal otomobil olarak kullanılabiliyor.

  Geleceğin aracı TF-X

  ABD’li firmanın ayrıca açıkladığı üzerinde çalışmaları devam eden TF-X model araç ise herhangi bir garaja girebilecek ölçülerde ve yerden havalanmak için bir uçak pistine ihtiyacı yok.

  ARTIK O KADAR DA UZAK DEĞİL

  Uçabilmek için bir piste ihtiyacı olan Transition’un bilim kurgu filmlerinde görülen uçan araç özelliklerine sahip olmadığı belirtilirken TF-X’in filmlerdeki modellere daha yakın olduğu belirtiliyor.

  İŞTE UÇAN ARABALAR / FOTO GALERİ

  TF-X helikopterler gibi olduğu yerde diklemesine havalanabilecek. Bununla birlikte kanatların açılabilmesi için en az 30 metrelik bir alana ihtiyaç var. Araç hiç durmadan en az 800 km uçabilecek.

  Fiyatı açıklanmayan TF-X için en az 8 ila 12 yıl civarında beklememiz gerekiyor.

  Pilot lisansı şart

  Tabi uçan arabalara sahip olabilmek için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor. Şirketten yapılan açıklamada araç sahibi olabilmek için pilot lisansına sahip olmak ve 20 saatlik bir testi başarı ile tamamlamak gerekiyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı