Teknoloji Haberleri, Son Dakika, Haberler

TEKNOLOJİ

  Uçan arabalar artık o kadar uzak değil

  11 Mayıs 2013 - 12:51Son Güncelleme : 11 Mayıs 2013 - 10:27

  Bilim kurgu filmlerinde her görüldüğünde ‘Ne zaman yapacaklar?’ diye düşünülen uçan arabaların artık filmlerden gerçek hayata geçmesine az kaldı. Terrafugia şirketi yarı sedan yarı özel jet iki koltuklu, 4 tekerlekli ve kanatlı Transition model aracın 2 yıl içinde satışa çıkacağını açıkladı. Bu araç uçabilme özelliğiyle beraber karada da normal otomobil olarak kullanılabiliyor.

  Geleceğin aracı TF-X

  ABD’li firmanın ayrıca açıkladığı üzerinde çalışmaları devam eden TF-X model araç ise herhangi bir garaja girebilecek ölçülerde ve yerden havalanmak için bir uçak pistine ihtiyacı yok.

  ARTIK O KADAR DA UZAK DEĞİL

  Uçabilmek için bir piste ihtiyacı olan Transition’un bilim kurgu filmlerinde görülen uçan araç özelliklerine sahip olmadığı belirtilirken TF-X’in filmlerdeki modellere daha yakın olduğu belirtiliyor.

  İŞTE UÇAN ARABALAR / FOTO GALERİ

  TF-X helikopterler gibi olduğu yerde diklemesine havalanabilecek. Bununla birlikte kanatların açılabilmesi için en az 30 metrelik bir alana ihtiyaç var. Araç hiç durmadan en az 800 km uçabilecek.

  Fiyatı açıklanmayan TF-X için en az 8 ila 12 yıl civarında beklememiz gerekiyor.

  Pilot lisansı şart

  Tabi uçan arabalara sahip olabilmek için bazı önemli şartları yerine getirmek gerekiyor. Şirketten yapılan açıklamada araç sahibi olabilmek için pilot lisansına sahip olmak ve 20 saatlik bir testi başarı ile tamamlamak gerekiyor.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 29 Yorum }
  • berkay çelik 13.5.2013 00:59:32
   Artık sarhoş olanları,taksicileri düşünemiyorum bu durumda. Düşünsenize taksicilerin havada makas atmaları, sis olduğunda yolunuzu kaybedip uçağa çarpmak.Bence Türkiye için en iyisi havada yollar yapmak(Geleceğe Dönüş 2 gibi) ve havaya sınırlı araç çıkışını sağlamak. Bir de TIR-kamyonlar uçmasın.
  • selim ışıkoğlu 12.5.2013 21:46:34
   bir Türk içgüdüsüyle ''ne kadar yakar yaa bu?'' diye sorasım geliyor
  • durali bayram 12.5.2013 15:23:02
   ayrıca düşünsenize araç uçacak helikoptregibi rüzgar üretecek jet gibi arkasından ısı üretecek.. kendi rahatı için başkasının rahatını bozacak... buna nasıl dünzenleme yapılabilir.. bence uçan araba saçmalık ve imkansız...
  • durali bayram 12.5.2013 15:19:01
   dünya çapında tek tük kullanıcısı olur ama türkiyede bence bunu kullanmak imkansız... can güvenliği açısındann çok risklı... daha önceden planlanmış bir teknoloji ama bunu piyasaya sürmek çok sakıncalı..
  • durali bayram 12.5.2013 15:14:20
   gökdelenlere ve yüksek binalara terör saldırılarının artacağı kesin...düşünün tnt yüklü uçan araç...
  • şahin kılıç 12.5.2013 15:02:39
   eğitim almadan ehliyet alabilirmiyim kaça mal olur.
  Sayfa Başı
  HaberlerDünya turugidelloUçakAvrupadirek uçuşaktarmasız uçuşMezopotamya