Gündem Haberleri

  Uçakta cep serbest olacak

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘Sayın yolcularımız, kaptanınız konuşuyor; Uçağımız 28 bin feet yüksekliğe ulaştı. Artık cep telefonlarınızı açabilirsiniz.’ İngiliz savunma ve havacılık şirketi BAE'nin geliştirdiği bir sistem sayesinde yakında pilotun bu anonsu gerçek olacak. İniş ve kalkışlar dışında havada yol alırken, yeryüzündekilerle konuşmak mümkün olacak.

  BUGÜN dünyada yaklaşık 500 milyon cep telefonu kullanıcısı var. Cep telefonun yasak olduğu yerlerin başında ise uçak kabinleri geliyor. Çünkü cep telefonlarının uçağın elektronik sistemlerine zarar verip, kazaya neden olma ihtimali çok yüksek. Ancak BAE'nin geliştirdiği sistem sayesinde sıradan cep telefonları, güvenli bir şekilde şebekeye bağlanıp, iletişimi sağlayacak.

  SİSTEM KAPATACAK

  BAE'nin geliştirdiği sistem gri bir kutu şeklinde. Bu gri kutu sayesinde cep telefonları uçağın dış iletişim sistemine girerek telefon görüşmesi yapabilecek. Ancak bu sistem, kabin görevlilerine cep telefonunun kullanılması konusunda tam bir kontrol sağlayacak. İniş ve kalkış sırasında cep telefonları bu sistem sayesinde susturulacak, uygun olduğu zamanlarda iletişime açılacak.

  ‘Cabincall’ isimli sistemin önümüzdeki hafta denemelerine başlanacak. Sistem sınavı başarıyla geçerse, 2001 sonbaharından itibaren uçaklara monte edilmeye başlanacak. BAE'den bir sözcü, ‘Bu önemli bir gelişme. Sıradan bir yolcu çok yakında seyahat ederken yakınları, ailesi ve arkadaşlarıyla görüşebilecek’ diyor.

  ZİL SESİ KISILACAK

  Uçakta durmadan çalan cep telefonları ve yüksek sesli konuşmaların uçak kabininde gürültü kirliliği yaratıp, diğer yolcuları rahatsız etmesinden endişe ediliyor. Ancak uzmanlar, bunun da çaresini düşünüyor. Cabincall sayesinde kabin görevliler, uzun yolculuklarda diğer yolculara dinlenme imkanı sağlayabilmek için cep telefonlarını susturacak. Telefonların da zil sesinin kısılıp rahatsızlığın önlenebileceği söyleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı