Dünya Haberleri

  Uçakta bombayı fotoğraf makinesi flaşı patlatacaktı

  WASHINGTON (A.A)
  11.08.2006 - 00:01 | Son Güncelleme:

  İngiliz istihbaratının ortaya çıkardığı ve önlediği bildirilen ABD'ye giden yolcu uçaklarına saldırının, 10 yolcu uçağına iki gün içinde “ilk denemenin” yapılacak şekilde planlandığı, esas darbenin ise takip eden yakın bir gün için tertiplendiği bildirildi.

  Konunun hassasiyetinden isim vermeden açıklama yapan ABD'nin istihbarat uzmanları, ABD tarihinde görülen en vahim terör yıkımı olan, 3 bin insanın öldüğü New York ve Pentagon'a yönelik 11 Eylül 2001 terör darbesinin çapına yakın şekilde, İngiltere'den ABD'ye uçacak 10 yolcu uçağına yönelik plan hazırlandığının ortaya çıkarıldığını bildirdi.

   

  Terörle mücadele uzmanları, 11 Eylül 2001'de olduğu gibi intihar teröristi olan eylemcilerin, fotoğraf makinası flaşıyla da patlatılabilecek peroksit sıvısı hazırladıklarını açıkladı. Uzmanlar, teröristlerin 2 gün içinde ilk denemeyi, yanıcı -patlayıcı maddeyi uçaklara nasıl sokacakları yönünde yapmaya hazırlandıklarını belirtti. İngiltere'nin uçak terörünü önlemesinde Pakistan istihbaratının da önemli yardımı olduğu, bazı kişilerin tutuklandığı bildirilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı