Dünya Haberleri

  Uçaksavarlar artık Facebook'ta satılıyor!

  Hürriyet Haber
  08.04.2016 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Muammer Kaddafi'nin 5 yıl önce devrilmesinin ardından oluşan yönetim boşluğu bir türlü dolmayan Libya gerçek bir silah cennetine dönüştü. Durum artık öyle bir noktaya geldi ki, ağır silahlar sosyal medya üzerinden bile satın alınabiliyor.

  CNN Türk'ün Quartz'ın haberinden aktardığına göre, ilk olarak 2013'te Facebook üzerinde başlatılan yasadışı silah ticareti, engellemelere ve sayfaların kapatılmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor.

  Uçaksavarlar artık Facebookta satılıyor

  Satıcılar silahların fotoğraflarını ve özelliklerini Facebook üzerinden paylaşıyor, ancak fiyat bilgisi vermiyor. Alıcılarla telefon ya da özel mesajla görüşmeyi tercih ediyorlar.

  Bağımsız araştırmacılara göre bu yöntemle son 1.5 yılda ülkede yapılan silah satışının sayısı 1346. Satışların çoğu başkent Trablus ve yine bir büyükşehir olan Bingazi'de gerçekleşiyor.

  Uçaksavarlar artık Facebookta satılıyor

  Ağır makineli tüfekler 17 bin TL (8 bin 125 Dinar), roket rampaları 19 bin TL, Rus yapımı uçaksavar sistemleri 180 bin liradan alıcı buluyor. Kalaşnikov'lara biçilen değer ise yaklaşık 17 bin TL.

  Facebook ocak ayından bu yana yasa dışı silah ticareti yapıldığı gerekçesiyle 6 grubu kapatmış. Ancak satıcısı ve alıcısı olduğu müddetçe bu kirli ticaretin bu şekilde engellenmesi mümkün görünmüyor.

  Uçaksavarlar artık Facebookta satılıyor

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı