Uçak piste yavaşça indi ama kemerleri çözmeyin

Hürriyet Haber
01.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Ekonomide hedeflediğimiz yumuşak iniş gerçekleşti. Uçak pistte ilerliyor. Ancak, kemer ikaz ışıkları sönmüş değil. Kemerleri çözmeyin. Arkadan fırtına geliyor” dedi.

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Ekonomide hedeflediğimiz yumuşak inişi gerçekleştirdik. Uçak piste güvenli şekilde indi. Tekerlekler piste değdi. Uçak pistte yavaş yavaş ilerliyor. Ancak, henüz kemer ikaz ışıkları sönmedi. O yüzden lütfen kemerlerinizi çözmeyin. Üstelik arkadan fırtına geliyor” dedi. Başçı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dünyadaki “muhafazakar merkez bankaları” arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
Mali disiplin önemli
Erdem Başçı, Edirne Ticaret Borsası ile Dünya Gazetesi’nin düzenlediği toplantıda, mali disiplin ve sıkı para politikasının önemine değinerek, şunları dile getirdi: “Mali disiplin ve sıkı para politikası Türkiye’yi daha güvenli, güçlü noktada tutuyor. Mali disiplin, emek piyasasını da etkiliyor. Nitekim, mali disiplinin sağlanmış olması, Türkiye’de emek piyasasını da olumlu etkiledi. İstihdam arttı, işsizlikte düşüş oldu. Gelişmiş ülkelerde işsizlik artarken veya yüksek düzeyini korurken, Türkiye’de işsizlik düşüş trendini koruyor.”
Krediler yavaşladı ama durmadı
Edirne Ticaret Borsası Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı’nın, “Tüketici kredilerini yavaşlatmak isterken, ticari kredileri de yavaşlattınız” mesajını değerlendiren Erdem Başçı, şöyle konuştu: “Kredilerde sağlıklı bir yavaşlama var. Toplam kredilerin yüzde 10-20 arasında arttığını görüyoruz. Yani, banka kredileri yavaşladı ama durmadı. Bizim de istediğimiz yumuşak inişi sağlamaktı. Attığımız adımlar buna dönüktü.”
Merkez Bankası olarak büyüme tahminleri yapmamaya dikkat ettiklerini ifade eden Başçı, şunları dile getirdi: “Türkiye, global kriz sonrasında güçlü ‘V’ çizdi. Dünyada da rekor getiren büyüme yaşadık. Bütçe performansı çok başarılı. Faiz dışı fazla verebiliyor. Bunun yanı sıra kamu borcunun GSMH’ye oranı yüzde 40’ın altını gösteriyor. Bu oran da bizi dünyada ayrıştırıyor ve güç veriyor. Şunu tekrar belirtmeliyim ki, Türkiye’yi dış etkenlerden en iyi koruyacak faktör, mali disiplini korumaktır.”

TL’nin değeri biraz fazla düştü, seneye toparlanır

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, TL’nin dolar ve Euro karşısında yaşadığı erimeyi şöyle değerlendirdi:
Aldığımız bazı kararlarla TL’yi küresel etkilere açık tuttuk. O yüzden değer kaybı hızlandı. Şu anda TL biraz fazla değer kaybetmiş durumda.
Biz Merkez Bankası olarak döviz kuru seviyesi vermiyoruz. Ancak, aşırı oynaklığa karşı adımlar atıyoruz. Şu anda aşırı oynaklık yaşanmıyor.
Uçağın döviz ayağı da sağlıklı şekilde piste değmiş durumda. TL’nin bundan sonra fazla değer kaybetmesini beklemiyoruz.
TL’nin değerinin önümüzdeki yıl gerçek dengesine oturmasını bekliyoruz.

Panikte dünyada dolara yöneliş yine de yaşanıyor

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, “Sıkı para politikası uyguladığınızı söylüyorsunuz. Böyle bir ortamda TL’nin değeri neden düşüyor” sorusunu şöyle yanıtladı: “ABD Doları ve Euro, rezerv para özelliği taşıyor. Panik durumunda dünyada doları güvenli liman olarak görenler söz konusu.”

Enflasyon bu ay düşer yıl 5.5’in üstünde biter

ERDEM Başçı, eylül enflasyonunun düşük çıkmasını beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Enflasyon eylülde düşüş yaşamış olsa da önümüzdeki dönemde yeniden yukarı döner. Bu yılı hedefimiz olan yüsde 5.5’in üzerinde tamamlamamız söz konusu olur. Aslında beklentiler yüzde 6’nın üzerinde seyrediyor. Onu biraz aşağı çekmeye çalışmamız gerekiyor. Önümüzdeki yıl yüzde 5 olan hedefi tutturacağımızı düşünüyoruz.”

Elektrik zammını zaten bekliyorduk

ERDEM Başçı, elektrik zammının enflasyona etkisi konusundaki bir soruyu şöyle yanıtladı: “Akaryakıtta otomatik fiyat sistemi var. Artık akaryakıttaki fiyat hareketleri büyük haber bile olmuyor. Elektrikteki fiyat artışı da bizim beklentilerimiz çerçevesindeydi. O yüzden enflasyona farklı bir etki yapmasını beklemiyoruz.”

İthal otoya talep azaldı

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, cari açığı değerlendirirken şu gözlemini aktardı: “Elimizdeki veriler ithal otomobil talebinde düşüş olduğunu gösteriyor. Vatandaşlarımı Türkiye’de üretilen araçları almaya yöneliyor.”

TL zorunlu karşılık oranları düşebilir

ERDEM Başçı, bankaları TL ticari kredilerde rahatlatmak için adımlar atabileceklerini belirterek “TL likidite sağlayacağız. Gerekirse TL zorunlu karşılık oranlarını düşürebiliriz. Ancak, mevduat faizlerinin yükselmesine izin vermeyiz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı