Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uçak piste 4 kat hızlı inmiş

  A.A.
  19 Temmuz 2007 - 15:53Son Güncelleme : 19 Temmuz 2007 - 15:54

  Brezilya'da benzin istasyonuna çarpan uçağın, son çekilen görüntüleri, inişte aşırı hızlı olduğunu gösteriyor. Uçaktaki 176 yolcunun tamamının öldüğü kazada 190'ın üzerinde can kaybı olmuştu.

  Kazanın ardından ortalık cehenneme döndü/ Foto-galeri

  TAM havayollarına ait Airbus 320 tipi uçakla, bundan kısa bir süre önce  aynı piste inen benzeri bir başka uçağın iniş görüntülerinde, kaza yapan  uçağın diğerine göre hızlı indiğinin tespit edildiği bildirildi. Uçağın  son anlarını gösteren video kasette, diğer uçağın pistte gidiş süresinin  11 saniye olduğu, kaza yapan uçağın ise bu mesafeyi 3 saniyede aldığı  görüldü.

  Brezilya'nın Globo televizyonunun haberinde, ülkenin hava trafik kontrol  sistemini izleyen Brezilya hava kuvvetlerinin, video kasetin uçağın  aşırı hızlı gittiğini gösterdiğine inandığı belirtildi. Kasette, uçağın  yandaki işlek yola doğru kayması üzerine pilotun tekrar havalanmaya  çalıştığı ancak başarısız olduğu da görüldü.

  Kazada, TAM Havayolları uçağındaki 186 kişinin tümünün hayatını  kaybettiği açıklanmıştı. Havayollarının yönetim kurulu başkanı Marco  Bologna, dün akşam yaptığı basın toplantısında, uçağın çarptığı binadaki  TAM çalışanlarından üçünün öldüğünü 5'inin kayıp olduğunu da söylemişti.

  Airbus-320 salı gecesi Brezilya'nın en işlek havalimanı Conhognas'a  inerken pistten çıkmış ve TAM'a ait bir bina ile yakıt istasyonuna  çarparak infilak etmişti.

  Conhongas havaalanı, yağmurlu havalarda iniş için pistinin çok kısa  olması nedeniyle eleştiriliyor.

  İlgili haber
  Facia, mahkeme kararıyla

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı